| DlBlack a întrebat:

Am un boiler electric care de la un timp nu incalzeste apa la temperatura setata ci doar o face calduta.
Am schimbati termostatu si rezistenta electrica si la fel. Stie cineva ce este de vina?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Atunci vezi legataturile de curent de la sursa pana la rezistente! Toate sa fie bine! Controleaza cu o surubelnita de control... undeva e carbonizat sau pur si simplu nu face atingere buna. Asigura-te ca curentul care intra in boiler e Ok apoi la termostat (daca se poate) o fi carbonizat...

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Pune termostatul la maxim si asteapta pana se opreaste singur! happy

| DlBlack explică (pentru lpavel):

Am incercat si la fel.

| lpavel a răspuns (pentru DlBlack):

In timp ce se incalzeste sa nu deschizi robinetul cu apa calda deloc! sau mai incearca sa nu deschizi nici un robinet, calda sau rece, iar daca nici asa nu se incalzeste, scoate rezistenta si bag-o intr-o galeata de apa sa vezi daca incalzeste apa acolo...

| DlBlack explică (pentru lpavel):

Am sa incerc.

| DlBlack explică (pentru lpavel):

Am bagat intr-o galeata asa cum ai spus toate cele 3 rezistente pe care le-am schimbat sunt bune dar cand le bag in boiler nu incalzeste de ce?

| lpavel a răspuns (pentru DlBlack):

Atunci vezi legataturile de curent de la sursa pana la rezistente! Toate sa fie bine! Controleaza cu o surubelnita de control... undeva e carbonizat sau pur si simplu nu face atingere buna. Asigura-te ca curentul care intra in boiler e Ok apoi la termostat (daca se poate) o fi carbonizat...