| Cupă_Daniel_1992 a întrebat:

Salutare tuturor!
Am o mică nelămurire/problemă. De vreo două săptămâni mi-am pus o fosă septică și am observat că mai miroase din când în când. Oare trebuia pus bioactivatori? Nu e prea devreme pentru ei?

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Mai miroase?!? Pai e o fosa septica, adica un ditamai recipientul de apa murdară, urina si fecale, nu o sa miroase niciodată a flori de primăvară.
Bioactivatorii vor grăbi putin fermentarea si descompunerea acestor dejectii, proces prin care se vor elibera diverse gaze, unele dintre ele foarte puturoase, nu te astepta ca asta sa schimbe in vreun fel mirosul.

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru regis):

Pentru că din spuse și din citirea etichetei, mi-am format impresia că și mirosurile vor fi eliminate, nu? E greșit că mă iau după ce scrie pe eticheta sau după spusele celor care au de mai mult timp o fosă?

| regis a răspuns (pentru Cupă_Daniel_1992):

E gresit sa nu te iei dupa logica. Ai ditamwai rezervorul de c.cat, in care pui o lingura de praf minune. Cat de minunat ar trebui sa fie acel praf ca sa te scape de mirosuri?!?
Orice ar spune eticheta, un rezervor de? va mirosi întotdeauna a? happy

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru regis):

Nu știu, dar știu că am fost la un coleg acum ceva timp și m-a pus să miros o țeavă care ieșea din pământ; bineînțeles că nu mirosea absolut deloc, ulterior spunându-mi că e "ieșirea" de la fosă! Mnoh... Eu înțeleg ce spui și tu, că aceeași doză de scepticism o am și eu, doar că trăgeam speranțe când am cumpărat praful minune și când mi-am adus aminte episodul cu colegul.

| regis a răspuns (pentru Cupă_Daniel_1992):

Posibil acea teava sa aiba un sifon, altfel nici o sansa ca un rezervor in care ajung zi de zi dejectii sa nu puta. Pana si apa care sta cateva zile intr-un recipient etans ajunge sa dezvolte un miros.

| relian a răspuns:

Nu stiu ces aia bioactivatori, eu nu am vazut, auzit, pe unde am vazut ca au fose, nimeni nu pune nimic acolo laughing

Unele is inconjurate de tufisuri de astea cu flori laughing apoi nu stai afara linga fosa sa puta.
Parerea mea e sa nu pui nimic, mai faci si cheltuiala cu ce spui.

Ca idee la casa ai venturi, aerisiri la veceu, la cada, la chiuvete, ai asa ceva?
Vent este o teava de pvc care urca pe acoperis, sau mai sus, in mod normal asa trebuie sa fie o instalatie de canalizare, altfel mirosurile ajung in casa, ori fosa aia le refuleaza acolo linga ea.

Cind ai aerisiri la sistemul de canalizare, atunci tot mirosul se duce ca vintu deasupra casei in sus.

Aici unde spun eu ca nu am vazut ca pun oamenii nimic, se pune obligatoriu acele aerisiri, la fiecare chiuveta, cada, veceu, ies pe casa prin acoperis, cred ca stii despre ce vorbesc.

Tu daca nu ai asa ceva, atunci instalatia aia este, sa fie acolo facuta laughing dar nu-i buna.

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru relian):

Sunt niste prafuri care se pun in fosele septice pentru a decolmata, marunti materiile fecale si pentru ca elimina mirosurile neplacute. Multumesc de intentie...

| lpavel a răspuns:

Niciodata nu e prea devreme!

| gabicoo a răspuns (pentru lpavel):

Niciodata sa nu spui niciodata!winking

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru gabicoo):

M-ai lămurit de m-ai spart...

| gabicoo a răspuns (pentru Cupă_Daniel_1992):

Replica era pentru userul @lpavel! Pe el trebuia să-l tragi de urechi!

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru gabicoo):

Păi eu ceream ajutorul, nu era nevoie de alte discuții.
Voiam să știu când trebuit să introduc bioactivatorii, cât de frecvent, cantitate, etc.

| gabicoo a răspuns (pentru Cupă_Daniel_1992):

Ai pus întrebarea acum 4 ore și nu ți-a dat nimeni un răspuns! E clar nu se pricepe nimeni de pe aici să rezolve genul ăsta de probleme! Încearcă pe forumuri!