| wope a întrebat:

Salutare, un prieten are un generator pe baza de baterie, iar curentul i-a fost luat indeajuns incat bateria sa fie aproape pe terminate si s-a gandit sa o incerce pe cea de la masina. Mi-a zis ca a deconectat bornele de la prima baterie, generatorul s-a oprit, iar cand le-a pus la cea de masina generatorul nu pornea, apoi a incercat sa le puna la prima baterie dar generatorul in continuare nu porneste. Nu crede ca s-a ars dar nici nu prea se pricepe, ceva pareri?laughing

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca „nici nu prea se pricepe" nu trebuia sa se bage.

| sierra1 a răspuns:

Nu merge aici cu păreri. Merge cu măsurători și rezultate precise

| relian a răspuns:

Generator pe baza de baterie, ala da generator laughing te tine bateria aia 3 surcele, dupa stai si te uiti la generator. Generatorul trebuie sa fie pe benzina, motorina, ca de aia e generator, nu sa ai nevoie de curent, ca de ai deja curent nu mai ai nevoie de generator.

In sf, daca are ce spui, trebuie sa aiba si un manual ceva.Sa citeasca ce spune manualul, acolo sigur spune pas cu pas cum trebuie sa pornesti, ce trebuie sa faci etc.

Generatoarele is diferite fctie de fabricant, fiecare cu metoda lui de prnire, zic si eu.
Sa verifice ce bateria are acel generator ce specificatii, poate asta de masina nu face fata, de aia sa nu pornesasca.

Cum am zis manualul vorbeste laughing