| barajul a întrebat:

Salutari si an nou fericit tuturor. Am o mica problema daca e sa-i spun asa, din vara de cand au facut nu stiu ce reparatii pe la blocuri au aparut gandaci, banuiesc ca din conducta de gaze, la inceput erau cam prin toata casa si erau mari si negri, am cumparat acid boric si adevarul e ca ii gasesc mai rar si acum doar in bucatarie, numai sunt asa mari si nici negri dar totusi, m-am saturat sa merg sa imi fac un sandwich si sa gasesc un gandac pe masa, daca cunoasteti vreo solutie sau ceva va rog sa imi spuneti.

2 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Fiind o invazie de gandaci de bucatarie,este necesara o dezinsectie generala a blocului(subsoluri,aerisiri,spatii tehnice, scurgeri, ghene, etc.)deoarece degeaba faci acest lucru doar local (in apartament)ei vor continua sa apara.O solutie de combatere cu rezultate destul de bune se gaseste la magazinele de profil(unde se vand otravuri/substante pentru daunatori, pentru pomi, plante, etc)sub denumirea '' Super Kill '' http://www.pestcontrol-expert.ro/blog/cum-scapam-de-gandaci/

| Nonameagain a răspuns:

Da, numai dezinsectia generala. Altfel, vin din vecini. Si, dezinsectie repetata la 1-2 saptamini, fiindca otrava nu afecteaza ouale.