| cucu_3884 a întrebat:

Servus
Toate becurile din casa palpaie
Precizez ca sunt becuri clasice, nu economice
De asemenea, priza la care este conectat laptopul face zgomote
Stau la bloc
Pe casa scarii nu se manifesta aceste fenomene
Care ar putea fi cauza si care ar fi solutia?

5 răspunsuri:
| BRG a răspuns:

Bună seara cauza este tabloul dvs de siguranțe din casă,verificați să nu ave-ți ceva scurturi la tablou, soluția este să chemați pe cineva autorizat de la enel să verifice starea tabloului,și a contorului, face și o sesizare la ei la enel, și o să vină electricianul,nu aveți voie dvs să umblați la contor sau tablou,pentru că sînt sigilate de ei, și dacă umblați se consideră de către ei furt, și se pedepsește conform legilor.

| DjTactumare a răspuns:

controleaza bine priza unde se aude acel sunet ciudat,in primul rind asigura-te ca nu mai ai curent in prize scotind busoanele de la tabloul din casa sau mpr-ul de la cel principal, eu zic sa schimbi priza cu totul si marea rogaminte este sa strangi bine suruburile de la contactorii din priza, dupa ce ai facut aceasta operatie insurubezi busoanele (acum depinde si de contuar, daca este nou ai sigurante care printr-un sigur clik poti intrerupe energia electrica ) la loc sau mpr-ul si gata, succes!

| blackfox a răspuns:

E de ajuns ca o priza din casa sa nu functioneze si din cauza la acel scurt care il face(zgomotul din priza) sa palpaie becurile.Incearca sa repari priza in care ai laptopul pentru ca aia e cauza(o spun din experienta proprie). sper sa functioneze.succes

| blackfox a răspuns:

Sunetul pe care-l scoate priza nu s-ar datora tabloului ci este doar un fir care nu este prins bine si face arc de curent iar consumatorul(laptopul in cazul de fata)are potenta mica si ii permite acest lucru. Daca ar avea potenta mai mare(fierul de calcat de ex) firul desprins nu ar mai face scurt si nu ar mai scoate acel sunet. Daca ar fi fost de la tablou, automat siguranta sarea iar in cazul tablourilor vechi scotea mici flame la sigurante.Dar daca persoana care pune aceasta intrebare este mica atunci e mai bine sa vorbeasca cu cineva autorizat si sa nu incerce nimic singur pentru ca e periculos

| cucu_3884 explică:

Ok, am sunat la interventii si a venit o echipa
Au zis ca era un contact care se oxida la tabloul de pa casa scarii
Au rezolvat intr-un minut
Oricum, multumesc pentru interes si bunavointa