| Bionicle a întrebat:

Eu am aflat ca becurile economice sunt periculoase si eu ma intrebam care sunt acele becuri periculoase,si in casa sunt multe dintre astea, voi stiti care sunt becuri non-periculoase?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Sinte periculoase fiindca contin vaporii de mercur si sint periculoase pentru sanatatea ochiilor! Mai bine sa schimbi becurile cu cele incandescende cu filament sau cu becurile cu leduri!

| Bionicle explică (pentru untu):

Si se spunea ca alea incandescente nu mai sunt prezente in piata.

| untu a răspuns (pentru Bionicle):

Nu mai avem incredere in Uniunea Europeana pentru face greseli si spun minciuni! Nu o sa mai primesc pachete de ajutoare de la ei!

4 răspunsuri:
| smart01 a răspuns:

Salut,
Intr-adevar becurile economice sunt periculoase atunci cand se sparg pentru ca ele contin si vapori de mercur. Cele cu LED sunt considerate mai sigure si exista si destule variante mai putin costisitoare pe piata, care pot fi folosite in locul celor incandescente.
http://lightsmart.ro/becuri-led

| Mariaavrmaiancu a răspuns:

Becurile economice sunt periculoase daca se sparg. Cum spargerea se produce numai prin lovire nu-s periculoase. Cele mai fara probleme sunt becurile cu LED-uri, tin foarte mult dar sunt slabe. Daca vrei unul mai bun costa mult. Exemplu: http://www.materialeelectrice.ro/....../putere/40
Si mai sunt cele vechi, incandescente cu filament, care nu sunt periculoase.