| azeppellin a întrebat:

In priza am conectat un prelungitor pe care scrie 250 V 10/16, daca conectez mai multe stechere de 250 A 25 in sloturile cu 10/16, si tin in priza pe perioade foarte lungi (16-18 ore, 4 becuri economice) Prizele din casa au 220 V, exista riscul de a lua foc ceva cat timp nu sunt acasa? Este sigur? Sau cum ar trebui sa fac sa fie sigur?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Inscriptia "250 V 10/16A" indica tensiunea si curentul maxim la cat se poate folosi prelungitorul.
220V este mai mic decat limita de 250V, deci e OK.
4 becuri economice consuma in total mai putin de 1A, deci se incadreaza perfect sub limita curentului maxim la care rezista prelungitorul.
In concluzie, daca valorile scrise pe prelungitor sunt corecte, atunci POTI folosi fara griji aceasta instalatie.

Totusi, exista cateva recomandari:
- Prelungitorul sa nu aiba contactele stecherului sau prizele innegrite, sa faca bine contact.
- Este recomandat sa folosesti in casa prelungitoare de calitate, cu toate ca acestia sunt mai scumpe. Nu este recomandat sa-ti folosesti aparatura electrica ieftina in casa, fiindca au calitate indoielnica, iar un contact prost poate provoca chiar incendii.
- Stecherele, prizele distribuitoare de curent, aparatele electrice care se incalzesc trebuie amolasate la DISTANTA de cel putin jumat de metru (recomandat un metru) de orice material imflamabil: hartii, fete de mese perdele sau alte materiale (de plastic) usor inflamabile. De asemenea, aceste aparate /instalatii nu se vor folosi in apropiere de combustibili lichizi sau gaze, distanta minima fiind de cel putin 10 metrii /alta incapere.

1 răspuns:
| LinxCont a răspuns:

Conteaza intensitatea totala a curentului care trece prin prelungitor. 4 becuri e putin, pot sta in priza fara probleme.
Cu toate astea, e mult mai bine sa nu ramana aparate conectate la retea nesupravegheate.
Prizele si prelungitoarele bune sunt acelea care tin bine stecherele - se baga si se scot greu. Cele care tin usor stecherele - se baga si se scot usor, nu ofera un contact bun si la rezistenta de contact apare supraincalzirea si arderea prizei sau prelungitorului, dar asta la curenti mai mari, peste 5A.
La priza tensiunea masurata in volti e in jur de 220V
Intensitatea se masoara in amperi A. Daca pe priza scrie 250V/16A, inseamna ca intensitatea maxima suportata e de 16A. La intensitati mai mari de 16A, contactele si cablurile se pot supraincalzi, izolatia se poate arde.
Puterea se masoara in wati W.
Relatia dintre putere si intensitate e asta: P=UxI
unde P= puterea in W, U= tensiunea in V, I = intensitatea in A

Tensiunea e tot timpul 220V
Un bec economic de 22W va consuma un curent de 22W/220V = 0.1A, deci la un prelungitor care suporta 10A, ar merge si 100 becuri economice. E evident ca daca prelungitorul suporta 10A si noi chiar folosim un aparat ce consuma 10A, prelungitorul se va incalzi, nu va fi chiar rece. La 1-2A va fi rece si va merge fara probleme. La 2A, becuri de 22W, cu un consum de 0.1A fiecare, merg 20 de becuri.

In cazul a 4 becuri economice, la un consum de 0.1A pe fiecare bec, intensitatea totala va fi de 0.4A, deci mult sub cei 10A la care prelungitorul ar trebui sa faca fata, prin urmare ar trebui ca totul sa fie rece, fara riscul de a lua foc.