| ClickSiCastigi a întrebat:

Stie cineva cat costa sa renovezi total un apartament? Cu tot cu manopera si materiale etc! Vreau un raspuns concret din experienta recenta! Dau Fundita!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Poate fi incepind de la 5000 Ron. Depinde de cite camere sunt. Depinde de spatiu. Depinde de ce materiale vrei sa bagi. Si de manopera depinde, daca iti iei "meseriasi" ieftini, care iti si termina repede, dar dupa vreo doi ani sau chiar mai putin, trebuie sa renovezi din nou, sau daca iti iei meseriasi adevarati, care costa totusi ceva. depinde de ce vrei sa bagi, faianta, gresie, de calitatea lor, de parchet, de accesorii si de multe alte chestii.
Din experienta mea, ultimul apartament pe care l-am renovat a fost de 13000 (5500 manopera, restul materiale), cu doua camere, maricel, bucataria mare, cu gresie-faianta, baia la fel, doua holuri, cu unii din pereti placati cu rigips (erau f strimbi), si doua masti realizate tot din rigips, gresie pe holuri, parchet laminat in cele doua camere. Procesul "tehnologic": curatat peretii de zugraveala veche, si faianta veche (la pardoseli inlaturat gresia si parchetul vechi), spalat, amorsat, gletuit (tras sape la pardoseli), aplicat rigips, gresia, faianta, amorsat din nou dupa gletuire, tras lavabilul. Operatii facute ca la carte. Apartament ce poate fi vazut in Bucuresti.
Daca vrei, pot sa te ajut, sa ajungem la o intelegere si sa facem sa fie bine pentru amindoi, eu sa mai am de lucru pe criza asta, tu sa iti faci apartamentul intr-un mod acceptabil in ce priveste calitatea lucrarii si banii care ii investesti in lucrare.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cine crezi ca iti poate da un pret corect fara sa precizezi ce vrei sa faci? O renovare poate presupune un simplu zugravit, adica o galeata de lavabil, un trafalet si o pensula, cu manopera zero (adica zugravesti cu manuta ta), sau poate presupune o reamenajare completa, cu recompartimentari, schimbari de instalatii, obiecte sanitare, gresie, faianta, parchet, inlocuirea tamplariei, retencuirea peretilor, tavane false, termoizolatie samd. Din experienta recenta, un prieten a investit 14000 de euro, fara a face toate cele enumerate, dar repet, totul depinde de ce ai acum si ce vrei sa faci.
Si nu conteaza numai ce vrei sa faci, ci si ce materiale alegi. Daca un parchet laminat poate costa doar 16 RON/mp, unul natural poate ajunge la 200, o cabina de dus poate costa 3-400 RON sau 10. 000 de euro. Daca ne spui ce vrei exact sa faci, putem sa calculam niste costuri medii, insa asa, fara nimic concret, e imposibil de estimat.
Orice ai vrea sa faci, neaparat sa iei in calcul termoizolatia, iti garantez ca nu vei regreta.

| szilard45 a răspuns:

Tatal meu se ocupa de asa ceva el stie dar apartament cu cate camere si ce vrei de ex gresie parchet si din astea trebuie sa specifici

| Flo_79 a răspuns:

Depinde cum vrei sa il amenajezi. Unul de 2 camere te costa cam mullltttttttt.Credema----Pe mine ma costat foarte mult