| silvera a întrebat:

Stie cineva cum pot scapa de gandacii de bucatarie(rosii)?
Am chemat si un deratizant, am cumparat si capcane de la Raid si am dat si cu Regent...Cat timp am dat am descoperit ca toate usile din casa (de lemn) au niste gauri deasupra si dedesubt, am bagat si acolo o gramada de insecticid, pentru ca am realizat ca acolo au cuibul, dar cativa au scapat. Mai mult ca sigur si vecinii au si ei, si asa o sa tot reapara. Am citit pe net ceva despre o reteta cu cartof, ou si acid boric. Stie cineva daca merge?

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Izoleaza mai intai toate caile lor de acces, da cu Raid spuma.

12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Incearca cu diluant.da randament, pulverizeaza si vezi efectul
O seara bunahappy

| silvera explică (pentru caramela):

Diluant? really? merge cu asa ceva? laughing

| caramela a răspuns (pentru silvera):

Da, eu stau la curte si asa am scapat de furnici/gandaci.

| fabiola a răspuns:

Regentul e foarte eficace daca dizolvi fiola intr-o sticla de un 1l si dai cu o pensula pe toate laturile incaperii.Se cristalizeaza si in timp vei observa efectul.Nu prea se mai gaseste regent asa ca daca mai ai foloseste-l in continuare.Mare grija sa nu mai consumi ceva dupa ce a cazut in acea zona!

| Vi003 a răspuns:

Citeste raspunsul pe care i l-am dat lui @frumusica27. Sa-ti fie de folos!

| sosostore a răspuns:

Nu ar strica sa izolezi si tevile sus si jos, mie mi-a pus cineva spuma, si a fost de mare folos

| silvera explică (pentru sosostore):

Sunt deja izolate, totul e izolat, plase de tantari la geamuri si toate aerisirile.site la scurgeri si dopuri. am dat cu otrava peste tot si tot apar..nenorocitii

| sosostore a răspuns (pentru silvera):

Poate au cuib in mobila?

| silvera explică (pentru sosostore):

Pai au avut, in usa de la bucatarie, i-am ucisat acolo, dar probabil vin si de la vecini. Am izolat toate gaurile, aerisirile, am pus capcane de la Raid si am dat cu Regent si alte 3 feluri de otrava de la deritizari. A trecut o saptamana de cand am facut toate astea...si inca mai colcaie cativa seara.

| sosostore a răspuns (pentru silvera):

Ce scarbos, probabil iti vin si prin canalizare de la bucatarie, nasol de vecini, cine stie ce e in casa la ei,

| silvera explică (pentru sosostore):

Am pus si site la chiuveta si dop la cada, aseara am ucisat 3 puiuti mici in bucatarie si azi am dat a 10a oara cu otrava si spre uimirea mea n-a mai iesit niciunul. Cu vecinii m-am certat pentru ca ei mi-au sustinut sus si tare ca nu au gandaci, desi e clar ca cineva mi da mie, casa e mereu luna si la cate deratizari am facut ar trebui sa se fi starpit toti. Am incercat si cu acid boric, si in 2 zile am prins 10 puieti...voi da in continuare cu otrava din 2 in 2 zile pana stiu ca trec 20 de zile. Cam atunci eclozeaza oualele si ar trebui sa scap de ei... sper doar sa nu revina.

| sosostore a răspuns (pentru silvera):

Sper sa reusesti sa scapi de ei, pe langa faptul ca is scarbosi au si microbi si intra peste tot