| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva de ce la un bransament de apa de la conducta stradala si pina la casa se foloseste teava de,, fi.32 cind oricum pe ia este montat un contor care are trecerea de fi 25, nu s-ar putea folosi teava de 25 pe tot tronsonul.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ai dreptate, daca trecerea la contor este de 25, s-ar putea folosi fara probleme teava de 25 pe tot tronsonul. Ce folos ca e mai mare debitul pe 32, daca la un moment dat teava respectiva este "gatuita" de un contor? Si ce relevanta are daca gatuirea este cu 1 km inainte de bransament sau cu 1 km dupa? Debitul va fi dat de sectiunea cu suprafata cea mai mica de pe tot traseul, adica de la uzina de apa si pana la robinetul unde faci masuratorile.
Later edit: poti sa ai incredere, nu sunt instalator, dar imi functioneaza toate instalatiile de la mansarda big grin.

| push2gl a răspuns:

este mai mare debitul pe 32, gresit ar fi doar daca ai avea 25 si dupa bransament, daca ai 32 si dupa este ok, ai incredere sunt instalator (si postas )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu are legatura,contorul inregistreza consumul nu iti da debit, volum, etc.Numai bine.

| yulll01 a răspuns:

Doar contor de 25mm se monteaza pe bransament persoana fizica.iar conducta, meseriasul iti monteaza de care are mai multa pe stoc, ca sa scape de ea.