| potatodespotatonr12345 a întrebat:

Sulut TPU imi puteti spune va rog care este ecea specie de gard viu care creste foarte repede si mare.
Multumesc

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa cei mai sus. Uite aici: http://gardviu.ro/....../index.htm

| Crackman a răspuns:

Vita de viewinking.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Gardul viu nu e o planta.
Gard viu=denumirea dată unor tufişuri sau copaci plantaţi de mâna omului şi îngrijiţi tot de el care formează un gard destul de funcţional. Originea cuvântului vine de la gard, deoarece acea barieră verde seamană cu un gard, şi viu pentru că ceea din ce este compus acel gard (adică plante) este viu, deoarece plantele au viaţă, cresc şi se înmulţesc.

Daca vrei plante cu care ai putea face un gard viu si care cresc repede:
-Mirtul de ceara-1, 5 metri pe an, rezistent la seceta
-Laurul englezesc (Prunus laurocerasus)-1 metru pe an, foarte popular
-Iasomia-1 metru pe an
-Leylandii-1 metru pe an
-Cedrul Rosu Occidental (Thuja plicata)-60-75 centimetri pe an

| Salontanul a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

Acest lucru il stia si el. De altfel a scris "acea specie de gard viu" dar se pare ca n-ai citit atent. Dupa definitie "gardul viu" este o plantatie deasa de arbusti care imprejmuieste un loc sau are caracter de ornament. Cand a spus "specie" la acei arbusti s-a referit. Trebuia doar sa pricepi, dar... Asta e!