| murik a întrebat:

Sunt interesata sa cumpar un aparat de AC de 12.000 BTU, clasa A, accesibil ca pret, dar pe care doresc sa-l folosesc NUMAI pentru incalzire, pe timp de iarna. Imi puteti recomanda un astfel de aparat? multumesc.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Aparatul de aer conditionat nu este solutia optima pentru incalzire. Daca vrei sa il folosesti numai si numai pentru incalzit si vrei neaparat sa functioneze ca un aparat de aer conditionat, mai bine optezi pentru o aeroterma de perete, mai eficienta, mai ieftina si mai usor de instalat. Exista modele care arata exact ca unitatea interioara de aer conditionat, doar ca scapi de cea exterioara si de conductele inestetice.

4 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Eu posed un Samsung de 9000 btu si imi incalzeste un volum de 100 mc.aer si m-a costat 1500 RON, clasa A(diferentele de consum, dintre clase, nu este prea mare - numai pe hartie-, in realitate consuma toate mult). Iarna ma costa incalzirea 3-500 ron lunar(nu suport caldura excesiva), depinde de temperatura atmosferica.
sanatate...

| murik explică:

Eh nici chiar asa, important este sa fie clasa A, si sa ma ajute f mult la incalzire, mi s-a spus ca la unele aparate, unitatea exterioara nu face fata la temperaturi mai mici de -5 grade, daca il folosesti in mod constant, si astept informatii in acest sens, astfel incat sa pot achizitiona un aparat util, pana in 1200 ron daca se poate.

| sorin a răspuns:

Pai chiar am fost eu ieri in sellgros si am vazut unul de 12 mii, dar era no namehappy si costa vreo 5-6 milioane.