| Ana40 a întrebat:

Tocmai m-am mutat intr-o casa noua si simt un miros foarte puternic, dar nu stiu de unde vine. O fi vorba de mucegai?

Răspuns Câştigător
| Dora a răspuns:

Ai pastrat ceva mobila sau covoare de la vechii proprietari? Daca da, verifica-le bine, poate gasesti sursa mirosului. Daca casa e complet goala, dar inca miroase, s-ar putea sa fie mucegai sau igrasie. sad

5 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Pai stiu eu ce miros simti? Intr-o casa noua e putin probabil sa ai mucegai dar daca e veche e posibil. Poate fi si miros de aer-inchis din cauza neaerisirii, un animalut mort pe undeva, igrasie etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este veche si are dusumele mai mult ca sigur de acolo este de la dusumeaua oarba de sub cea care se vede - aceea este putreda din cauza umezelii se poate intampla, eu asa am patit.
Sfatuit de un prieten, am scos o scandura de unde nu se vedea [sub pat sau dulap ]
Ce era dedesubt! m-am crucit, la vedere parea sa fie trainica. Dar a trebuit sa o scot si am pus parchet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai curatat-o, daca ai zugravit-o, daca ai aerisit-o nu ar avea de la ce sa miroasa dar daca nu... oricum fiecare casa are mirosul ei (nu stiu daca ai observat) si poate din cauza asta...altfel... poate totusi de la mucegai...cheama un preceput happy

| ANTIMUCEGAI a răspuns:

Www.antimucegai.ro. aici gasesti raspuns la problemele tale. siguri ai tamplarie pvc. cand se face condens in jurul geamului inseaman ca nu aveti izolatie injurul geamului pe exterior. nu imi spune ca ai izolat cu polistiren prin interior. ai facut cea mai mare greseala. efectiv ti-ai bagat punctul de roua in casa. punct de roua este temperatura la care vaporii se transforma in condens.

| andrei_gheorghe a răspuns:

E posibil sa se fi instalat mucegai chiar in pereti. Cheama un mester, ca sa verifice.