| Cristi3672 a întrebat:

Ce mașină de înșurubat surub de tabla autoforant (pe acumulator ) îmi recomandați?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Surub autoforant, wow astia da termeni laughing alti zic autofiletant, dar asta e, fiecare baga cuvinte cit mai pompoase, sa para ca cine stuie ce OZN-uri or fi laughing

Ce masina? Una impact, alea is mai bune pentru ca se opresc, sau bat cand surubul ala este infiletat destul de bine.
Daca folosesti alta mamsina care nu-i cu impact, s-ar putea ori sa rupi surubul, ori sa treaca pe partea ailanta, daca masina este destul de puternica.

De asemenea conteaza si cit vrei sa lucri cu acea scula, ce suruburi vrei sa autoforezi cum spui laughing ma refer cit de groase sa fie.

Ppt suruburi groase si utilizare indenlungata Dewalt ar fi alegereas cea mai buna, impact.Zic asta pentru ca folosesc de peste 10 ani, zi de zi, am vazut si makita impact ce poate sa faca, asa ca spun Dewalt.

Daca doar folosesti scula asta asa pe acasa din an in papste, sa nu dai prea multi bani pe ea, cauta alt brand, Bosch sau care mau au asa scule impact.
Eu am un Dewalt f slim sa-i zic asa, cred ca este cel mai slim impact, dar si f puternic.
Baterie, la fel cumperi o baterie fctie de ce ai tu de lucru, una mai mica ca si A daca folosesc ocazional sau una de amperaj mare daca folosesti des si multe ore.
Eu am acum, ultima baterie scoasa de cei de la Dewalt, Powerstack, zic ca idee, si sa ma laud laughing este de 1.7 A, dar tine cit una de 5 A tot de la ei, la fel de puternica.
Nu stiu cum sau de ce, unde pui ca eu si bateria asta mai slim decat restul.

Msina asta o poti folosi si la alte lucrari, nu doar la insurubat sau autoforant cum zici.

| Cristi3672 explică (pentru relian):

Aceasta e bună? Masina de gaurit si insurubat (bormasina) pe acumulator Bosch EasyDrill 1200, 12 V, 1.5 Ah, 1500 RPM, 30 Nm, 1 acumulator, incarcator, cap surubelnita dublu, valiza profesionala

| KovacsB a răspuns (pentru Cristi3672):

Boschul indicat de tine este prea mic si amarat.
Ca si pret, putere, accesorii cea indicata de bula este ok.
Uite ce preturi circula la scule mai de soi.

https://www.sculeprime.ro/......-insurubat

Unii inca nu au auzit de suruburi autoforante.
=))

| relian a răspuns (pentru Cristi3672):

Inca odata iti spun, depinde ce anume vrei sa insurubezi, ce suruburi, cit de groase, cit de gros este materialul in care vrei sa le insurubezi.Ce arati tu la 12 v e fix pistol cu apa, ala nu cred ca e capabil sa infileteze suruburi de alea care taie ele singure.
Astea de 12 V is pentru chestii mici, ionsurubezi surbururi normale, infiletezi surburi in tabala subtire, nu-s bune pentru chestii mai tari, indiferent ce brand este.

Is bune alea de 18 sau 20 V despre alea eu vorbeam, scuze ca nu am spus chestia asta.

Unia una citesc si alta pricep., asa cum e cazul utilizatorului KovacsB dar il intelegem, probabil este ungur si chiar de citeste el in romana, pricepe in gura laughing
Vad bate saua sa priceapa calu, face referire la mine ca nu am auzit de suruburi autoforante, desi eu am spus ca la niste prapadite de suruburi li se atribuie niste cuvinte pompoase, unia spun autofiletatnte, alti vad autoforante laughing si cine stie ce alte nume mai au.

Limba romana este sau era o limba simpla si clara, dar cu invazaia asta de cuvinte straine neam dat dreacu laughing

| Cristi3672 explică (pentru KovacsB):

Dar am văzut în comentarii pe mai multe siteuri că e slabă...

| KovacsB a răspuns (pentru Cristi3672):

La 160 de lei cu doi acumulatori valiza si scule ce pretentii sa mai ai. Oricum este peste Boschul mentionat de tine.
Daca ai bani ia-ti Milwaukee, este foarte bun costa doar de vreo 12 ori mai mult. Oricum la ce user ai dat funda inseamna ca chiar nu pricepi mare lucru.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Inteleg ca e o treaba de hobby. Nu e cazul sa iti bati capul, merge orice masina, nu ai nevoie sa fie nici exagerat de puternica, nici cu un acumulator de mare capacitate, alege una usoara si de buget, lasa Makita, Dewalt, Milwaukee si alte asemenea celor care o folosesc zilnic, profesional. Ma rog, asa zis profesional, cat timp nu fac diferenta intre foraj si filet...

Bula
| Bula a răspuns:

O masina de insurubat de marca buna, cu acumulator de litiu, de capacitate cat mai mare.
https://doarazi.ro/......bormasina/
Atentie la rapiditatea de a face comanda (la pret redus) urmareste contorul de timp!