| Cristi3672 a întrebat:

Unde as putea găsi soiul vechi românesc de zmeura neremontanta?

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

La munte.

| relian a răspuns:

Soiul romansesc care de fapt era soi strain laughing nu mai confundati locul unde cultivi ceva, cu cine a obtinut un soi anume.
Ia zi cum se numnea soiul ala romanesc ce spui tu?
Soiuri gasesti la cei care vind, cauta pe net, nu ai cum sa nu gasesti, de care doresti.

| Cristi3672 explică (pentru relian):

Doar remontanta am gasit...am avut soiul neremontant in gradina de vreo 20 de ani, am stropit cu erbicid selectiv, zmeura remontanta n a avut nimic in timp ce soiul vechi neremontant s-a topit odata cu pirul. Din pacate nu se mai gaseste la comercianti soi neremontant, sunt mai mici, dar mai gustoase...

| relian a răspuns (pentru Cristi3672):

Erbicid selectiv -a omorit doara soiul nu stiu care.Povesti.Soiul vechi sa topit pentru ca era timpul sa se topeasca, nu ca la topit erbicidu.O planta nu traieste la infinit.
Se gaseste peste tot soiuri de care vrei, dar se pare ca tu nu vrei sa cauti, ori sa intrebi.NU vine nimeni sa te roage.
Cauta pe net, folosestre netu si pentru altceva decat barfe si Facebook laughing daca cauti cu google soiuri clasice de zmeura, pe pariu gasesti la balamuc.

| Cristi3672 explică (pentru relian):

Vorbești prostii. Era verde zmeura doar că avea mult pir prin ea iar erbicidul a creat probleme pentru că nu trebuia să ploaie 5 zile înainte și 5 zile după aplicare ceea ce era imposibil in luna mai...

| relian a răspuns (pentru Cristi3672):

Esti si nesimtit pe deasupra, du-te invirtindute ca potirnichea.Eu iti zic cum e tu o tii tot pea ta.
Daca nu esti in stare sa mentii o cultura curata, vrei sa vii cu erbicidu minune sa faci ce? Ce spui tu cred ca ai piru mai mare ca zmeura laughing pe ala nul omori nici xde dai de 5 ori cu erbicid.
Sa omori piru ala, trebuie sa bagi concentratie foarte mare si sa aplici vreo 4-5 stropiri, atunci va dispare.
Asta ca idee.Nu zic din auzite,zic din experienta.Tu ai habar cei ala pir? Are cuie in pamint laughing il omori deasupra dar da iar,deci trebuie sa folosesti erbicid sistemic,asta daca stii cei ala,daca nu iti zic eu, sistemic, adica intra in circulatia sevei, se duce in toata planta, se duce si in radacina si omoara tot.

Dar cum piru este buriana dracu, trebuie sa aplici mai multe tratamente pentru al distruge.
La tratamentele astea moare zmeura de 7 ori laughing
Vrei sa faci ceva bun? Da cu erbicid sistemic, aplica vreo 3 tratamente sau 4, baga pana cand piru incepe sa se ingalbeneasca,spoi masi bagi inca unu sil distrugi.
Apoi ari terenul si pui iar zmeura de care vrei,clasica sau de care vrei, daer se pare ca nu stii nici sa cauti pe internt, dapai sa mai faci ce am aratat eu.
Tias spune ce scoala am eu, dar nu are rost laughing Bafta la ce incerci sa faci, dar is sigur ca nu vei reusi, nu te mai apuca sa faci chestii care te depasesc.

| Mavni a răspuns:

Prin curtile oamenilor din satele uitate de lume. In general in sate de munte sau sub munte.