| Anonimuserr a întrebat:

Unde sunt fabricate termopanele Gealan? Vorbesc de România/Bucureşti.
Am auzit că ar fi produse în Turcia. Este adevărat?
Spun multe persoane că nu sunt bune calitativ fiind turceşti.
Gealan ori e firmă germană ori turcească?
Eu ştiu că se numeşte Gealan Fenster-Systeme cu sediul în Germania. Prin urmare este companei germană.
Poate mă lămureşte şi pe mine cineva.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Este vorba de GEALAN Tanna Fenster-Systeme GmbH care este firma germana.
Uite: https://www.gealan.ro/Istoric*articleID_63-articles_details.html

| Anonimuserr explică (pentru Salontanul):

Îmi spunea un vecin că ar fi turcisme prin urmare de calitate slabă. Nu înţeleg. Poate se referea că sunt fabricate la fabricile din Turcia. Deşi, este firmă germană 100%.

| Salontanul a răspuns (pentru Anonimuserr):

Daca te uiti pe istoric ai sa vezi ca este fabrica germana si are sucursale in numeroase tari ale Europei si nu numai. De altfel, firma a fost achizitionata de firma Veka tot din Germania.

| Violleta2022 a răspuns:

Profile marca GEALAN sunt produse in Germania, la Oberkotzau si Tanna iar o parte din profile sunt produse de GEALAN Romania la Bucuresti cu tehnologie si materie prima germana. Profilele produse in Romania sunt exportate si in Germania.

sursa este aici:
https://www.gealan.ro/......tails.html