| Girly97 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu daca este legal ca firmele romanesti sa vanda produse electronice din Germania. Am descoperit ca marca Schnneider este o firma germana si nu pricep cum de a ajuns in Romania. Poate nu este in competenta sa Romania. Ce este cu produsele straine?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Ineys a răspuns:

Pai, ca sa stii, nu se exporta si importa orice produse.

De ce ai vinde intr-o tara un produs care nu functioneaza in acea tara? (ex. tau cu 120 V la 220 V ). Asta nu are nici un sens si nimeni nu va cumpara produsul respectiv. Ce sa vorbim de cumparat, cand nici o companie nu e atat de idioata incat sa exporte asa ceva.

Daca am beneficia doar de produse in tara noastra, nivelul de trai pe care-l ducem acum nu ar mai fi asa de ridicat.

99% din electronice/electrocasnice sunt facute de straini. Tot ce am eu prin casa facut de noi... cred ca e doar frigideru, Arctic. laughing

In schimb, laptop, telefon, televizor, monitor la PC, etc etc. Toate sunt din import.

Apropo, daca nu am fi primit produse din export nici nu ai fi putut sa pui intrebarea asta, pentru simplul fapt ca ceea ce se afla in computerul tau ( mai exact procesorul ) este creat de americani si... din cate stiu eu, romani nu au facut pana acum nici un procesor.

Telefoanele, ca tot se vorbea de ele mai sus, aceeasi poveste. Degeaba face Allview telefoane ca brand romanesc, deoarece componentele sunt luate tot din export, create de alte tari. Procesorul folosit de Allview nu e facut in Romania, deci fara export nu ar exista Allview.

Majoritatea brandurilor romanesti folosesc produse din export. Personal nu cunosc branduri romanesti care isi creaza toate componentele folosite in produse de la A la Z.

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Schneider Electric este o companie din Franța,
https://ro.wikipedia.org/wiki/Schneider_Electric

| Sn4k3 a răspuns:

Parca esti venita din alta lume la ce intrebari pui laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu iti inteleg intrebarea, tu ai impresia ca ai in casa doar produse romanesti? laughing Ai telefon Allview?

| Girly97 explică (pentru supadeceapa):

Nu dar am un telefon Nokia 3.1 happy

| Ineys a răspuns:

Si de ce ma rog ar fi ilegal/interzis asta?

| Girly97 explică (pentru Ineys):

Pentru ca Germania si Romania sunt tari diferite?

| Ineys a răspuns (pentru Girly97):

Este legal. Este vorba de import/export, termeni cu care cred ca esti familiarizata deja.

Nu inteleg ce ti se pare ciudat. Multe tari importa si exporta produse din si in alta tari, deoarece ori nu le ajung resursele/produsele, ori au un exces de astfel de produse/resurse.

| Lioana a răspuns (pentru Girly97):

Tu ai auzit de import si export? Sunt produse importate cele de la Schnneider asa cum sunt si cele de la Samsung, Sony, Panasonic, LG si asa mai departe. Ce ti se pare atat de neobișnuit? Se vand produse straine in magazine romanesti din timpuri străvechi.

| Girly97 explică (pentru Lioana):

Sigur ca am auzit de import si export dar unele produse poate nu sunt ideale pentru a fi folosite in afara tarii de origine. Adica ce ar avea in comun Germania sau Franta cu Romania?

| Lioana a răspuns (pentru Girly97):

Ce ar fi sa fii mai explicita? Tot nu inteleg cu ce te deranjeaza aceste produse si de ce n-ar fi potrivite pentru români daca sunt bune pentru cei din alte tari europene.

| Girly97 explică (pentru Lioana):

Nu ca ma deranjeaza dar stiu ca fiecare tara este diferita. De exemplu un televizor din Statele Unite ar exploda daca ar fi conectat la o priza din Romania.

| Girly97 explică (pentru Lioana):

De aceea nu prea prefer produsele din strainatate. Nu stii niciodata ce poti pati.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Girly97):

Gresit. O matusa are televizor din America de la fiul ei. N-a explodat.

| Girly97 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

In Statele Unite voltajul este de 120V iar in tarile europene intre 200 si 240V. Ar fi catastrofal daca am conecta un produs electronic din America intr-o tara europeana.

| supadeceapa a răspuns (pentru Ineys):

True.

| Ineys a răspuns (pentru Girly97):

Pai, ca sa stii, nu se exporta si importa orice produse.

De ce ai vinde intr-o tara un produs care nu functioneaza in acea tara? (ex. tau cu 120 V la 220 V ). Asta nu are nici un sens si nimeni nu va cumpara produsul respectiv. Ce sa vorbim de cumparat, cand nici o companie nu e atat de idioata incat sa exporte asa ceva.

Daca am beneficia doar de produse in tara noastra, nivelul de trai pe care-l ducem acum nu ar mai fi asa de ridicat.

99% din electronice/electrocasnice sunt facute de straini. Tot ce am eu prin casa facut de noi... cred ca e doar frigideru, Arctic. laughing

In schimb, laptop, telefon, televizor, monitor la PC, etc etc. Toate sunt din import.

Apropo, daca nu am fi primit produse din export nici nu ai fi putut sa pui intrebarea asta, pentru simplul fapt ca ceea ce se afla in computerul tau ( mai exact procesorul ) este creat de americani si... din cate stiu eu, romani nu au facut pana acum nici un procesor.

Telefoanele, ca tot se vorbea de ele mai sus, aceeasi poveste. Degeaba face Allview telefoane ca brand romanesc, deoarece componentele sunt luate tot din export, create de alte tari. Procesorul folosit de Allview nu e facut in Romania, deci fara export nu ar exista Allview.

Majoritatea brandurilor romanesti folosesc produse din export. Personal nu cunosc branduri romanesti care isi creaza toate componentele folosite in produse de la A la Z.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Poftim? Prima parte a intrebarii e in contradictie cu cea de-a doua.
Oricum, tu ai la poza de profil o doza de Pepsi. Poate nu stiai? Dar Pepsi e firma din America. Deci, ce-i cu oful tau? Fiecare poate vinde ce vrea, unde vrea.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pf, ma lasi. Pari paranoica.

| PumpkinDoll a răspuns:

La multi ani 1990

| christine99 a răspuns:

E libera circulatia in U.E. Poti sa-ti deschizi si tu firma in Germania.

| Stropdeploaie a răspuns:

Din 89 Majoritatea produselor din Romania sunt de afara! Mai ales din China! Buna dimineata!