| DaciaRomania a întrebat:

Usturoi marinat,făcut în casă, e o idee bună? Și marinat in ce mai exact? Și cât timp?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Usturoiul se poate infuza in ulei de masline, dar el nu se marineaza precum carnea.
Usturoiul il mai poti pune la carne cand o marinezi, alaturi de ulei, sos de rosii, ceapa, cimbru sau ce alte condimente mai folosesti tu.

| DaciaRomania explică (pentru Violleta2022):

Dar în oțet se poate, gen in borcan usturoi și oțet?

| Violleta2022 a răspuns (pentru DaciaRomania):

Sigur ca se poate, cand se pun gogosarii la otet, sau muraturile la saramura, dar usturoiul ala nu se manaca niciodata, este folosit doar pentru gust si apoi se arunca.

| DaciaRomania explică (pentru Violleta2022):

Dar de ce sa nu se mănânce? Daca gogoșarii da, usturoiul de ce nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru DaciaRomania):

Pentru ca face rau daca consumi prea mult, deoarece contine arsenic.

https://www.sfatulmedicului.ro/......rava_15550

| relian a răspuns:

Marinat, adica se face un sos in care se pune acel aliment. De regula marinarea se aplica produselor din carne, nu condimentelor. Sosul ala are la baza de regula un acid, otet, lamiie sau alte ingrediente.
Apoi il poti marina in ulei, sau tomate, ce-ti place tie.
Deci faci un sos care contine bulion, otet, condimente, sau ulei, otet, condimente.
Sosul asta se pune peste carne, de peste, de care ai tu.

Cit timp? De la cateva ore la zile, oricum trebuie sa stii ce faci, ce cantitati combini, asta sa iasa comestibil laughing asa ca trebuie sa cauti retete, incerci si vezi daca iti place, sau care reteta iti place si pe aia o retii si pe viitor o aplici.

Ce vrei tu sa faci, ala deja intra in acel sos ca si condiment, dar daca folosesti ala pe post de carne, stiu si eu ce sa zic, asa poti minca usturoi proaspat laughing

Marinarea asta, se aplica la carnuri, pentru ca acidul respectiv, face carnea sa se se desprinda in fisii, sa devina mai suculeta prin imbibarea acelui acid sau sos in ea, rupind tesuturile, asta da carnii acea suculenta si fragezime.

Tu daca pui usturoi, nu stiu cei face sosul respectiv, poate sa il inmoaie, sau poate sal tina asa tare, nu stiu exact cei face la usturoi, dar procesul se aplica pentru carne.

Dupa mine nu este o idee buna deloc.Usturoiul se pastreaza f bine si asa cum este el uscat, cum zic oamenii, deci proaspat, il poti folosi oricind la mincare, nu vad rostu sa il conservi, odata ce el se conserva si asa dupa cel recoltezi.

Dar acu, fiecare cu cel doare laughing banui ca te plictisesti si nu sti ce sa mai faci.

| Keky a răspuns:

Marinarea se face numai cu otet.
Dar doar usturoiul tanar, cu codite verzi este bun de marinat. Si delicios.
Cateii maturi se pun doar pentru aroma la alte muraturi. Daca iti plac, poti sa-i mananci. Dar atentie la cantitate.