| GoguDeFer a întrebat:

Salut fraților.
Ba fratie am o problema cu aragaz bunicii mele ma enervează tare.
Azi i-am montat la loc butelia (e aragaz d'ala de pe timpuri de se aprinde la chibrit/bricheta) si cand ii dau cu bricheta sa se aprinda face o extrem de mica flacara in locu unde dau sa aprind si iese gaz incontinuu. Nu se aprinde.
Daca is persoane care se pricep la aragaze d'alea sa-si dea cu parerea ca nu il musca nimeni

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Nu stiu despre ce fel de aragaz este vorba, dar poate fi infundat ajutajul pe unde vine gazul, de e flacara mica.

Pe de alta parte, daca iese gaz in continuu, nu pare a fi un ajutaj infundat, ci un debit de aer prea mare.

In interiorul aragazului la fiecare arzator, pe suportul ce contine palnia aceea de aluminiu exista un cilindru din tabla prins cu un surub, cilindru care poate fi ridicat sau coborat pentru a regla debitul de aer care se amesteca cu gazul venit din ajutaj.
Daca acel cilindru e prea ridicat, prin partea de jos a acelui cilindru intra prea mult aer si flacara are viteza mare, poate si sa se stinga, e zgomotoasa, e mai albastra, mai putin vizibila.

Daca acel cilindru e lasat in jos prea mult, prin partea de jos a lui va intra prea putin aer si flacara va fi mai mare si mai rosie, cu o ardere mai putin completa, va scoate si fum.

Se slabeste putin acel surub cu o surubelnita si se cauta pozitia optima acelui cilindru de tabla, asa incat la baza lui sa fie o deschidere de ordinul milimetrilor, iar flacara sa nu fie rosie cu fum, sa fie albastra dar stabila, deci sa nu fie prea mult aer.

Deci, in functie de modelul aragazului se urmareste reglarea debitului de aer care intra in arzator.

2 răspunsuri:
| tehno125482 a răspuns:

Frate e periculos!
aragazul e stricat!
poate iese gaz de acolo si explodeaza casa!
nu pune itrebari din astea pe TPU ai putea muri!