| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa-mi spuneti ce culoare sa vopsesc casa daca bazia si geamurile de termopan sunt maro(stejar). Casa este placata cu poliester de 5.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Culoarea nu trebuie asortata cu grosimea placarii, chiar daca ai folosit poliester in loc de polistiren.
Lasand gluma la o parte, stejarul merge cu aproape orice culoare, e mai mult o chestie de gusturi. Nu trebuie neaparat ca tencuiala sa fie in ton, adesea da mai bine un contrast. Cu atat mai mult cu cat se obisnuieste ca in jurul geamurilor sa se faca un chenar de alta culoare.

| mariazet45 a răspuns:

Idem luciana

auran
| auran a răspuns:

Eu as alege Clair de Lune 300E-3 din paleta de -> http://www.priceput.ro/UserFiles/Image/culori%20interior%20v.JPG

luciana
| luciana a răspuns:

Exista acea culoare de cafea cu lapte, de mare rafinament, care da bine cu maroul de la termopan; mai este culoarea de oliv, cea a maslinei verzi, o anume culoare nu orice verde ce e la indemana si care merge la fel de bine cu maroul ferestrelor; mai exista apoi, culoarea paiului de grau copt, ce ar da f. bine alaturi de maroul tamplariei. Exista si alte culori rafinate ce pot sa le atribui fatadei case tale. Mergi la un magazin de articole de casa si acolo poti alege dupa mostre, culoarea dorita si care se asorteza perfect cu timplaria maro. Eu am comandat pentru. interior, vinarom o anumita culoare ce am decis-o acolo, pe loc, din catalogul de mostre si a iesit cea dorita, ce mi-a imbolnavit prietenii ce ne calca pragul casei. Numai bine, Lucien.

| mircea a răspuns:

Nu stiu ce intelegi prin "bazie"!? Sa fie oare partea de jos a zidului, caz in care se cheama SOCLU (prelungirea fundatiei deasupra pamantului), sau te referi la PAZIE care este un element de constructie care "pazeste" sa nu intre apa in/printre doua ziduri apropiate, sau printre tocul ferestrei si zidul de sub acea fereastra. Oricum ar fi, daca ai casa termoizolata cu POLISTIREN (in nici un caz poliester!) "de 5", mai intai iti trebuie un strat care sa acopere polistirenul. Daca stratul (cumva este un fel de tencuiala) este deja colorat, nu-ti mai trebuie vopsea. Gandeste-te la economia de bani si de timp. La un soclu si o tamplarie de culoare maro, pentru zid merge un roscat deschis (gen caramida naturala, din aceea clasica), sau chiar si un alb, da alb. Daca pui langa usa de intrare si ceva flori ornamentale cataratoare de culori tari(rosu, galben, albastru) si in celalalt colt al casei, cel vizibil "din strada" faci la fel, atunci cred ca este suficient.

| Zoombe3 a răspuns:

Crem, unt, bej tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce culoare sa vopsesc casa daca geamurile sunt albe termopan

| girlxx21 a răspuns:

Poti sa faci un portocaliu

| lul23 a răspuns:

Nuante de bej sau de verde.
Sunt la mare cautare si sunt si foarte placute happy