| dany063 a întrebat:

Va salut pe toti! problema mea este ca am o combina frigorifica-indesit, si de cateva zile gasesc apa sub ea...stie cineva ce se intampla si cum pot remedia? va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In frigider exista, undeva jos, o gaura de scurgere care trebuie desfundata. Acolo ar trebui sa fie un " tucumbar " miscati de el pentru desfundarea gaurii. In spatele frigiderului trebuie facut curat, posibil sa aveti mizerie. Acolo este o tavita unde se scurge apa din frigider si se evapora. Deci desfundati gaura din interior si curatati tavita din spate. Verificati ca usa sa se inchida perfect si daca este foarte cald, mariti spatiul liber fata de perete in spatele frigiderului. ( adolf )

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ori nu inchide etans usa frigiderului, ori o deschideti prea des, in special atunci cand e multa umezeala in bucatarie. Apa respectiva provine de la sistemul NO FROST, care preia vaporii de apa care condenseaza pe peretele din spatele frigiderului, colectand picaturile de apa astfel rezultate intr-o tavita de pe compresor. Ajutata de caldura emanata de compresor in timpul functionarii, apa din tavita se evapora. Faptul ca gasesti apa sub frigider se datoreaza faptului ca apa astfel colectata depaseste capacitatea tavitei, ceea ce indica o prea mare cantitate de vapori care ajunge in interiorul frigiderului. Cum ziceam, se poate sa fie din cauza deschiderii prea frecvente a usii frigiderului, dar cel mai probabil este o problema de etanseitate.
Poate fi si cum zice adolf, sa fie gaura infundata si sa retina apa, iar atunci cand se aduna prea multa sa curga deodata intreaga cantitate. Mi se pare insa mai putin probabil, dar nu strica o verificare.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Cred ca sistemul de inchidere al combinei frigorifice nu este etans, motiv pentru care se intampla acest lucru.

| fabiola a răspuns:

Verifica traseul apei care se scurge pe peretii frigiderului. Tavita din interior sa nu aibe apa, in caz contrar desfunda orificiul si curata vasul din spatele compresorului.Verifica ca furtunul de scurgere din spatele frigiderului sa stea in interiorul vasului.

| Annonimusss a răspuns:

Salut as avea si eu o problema cu o combina frigorifica indesit nefolosita de cateva luni.Am bagat-o in priza si am constatat ca nu mai ingheata.Stie cineva care ar fi problema si poate sa ma ajute.