| samiZiciPompier a întrebat:

Vreau sa dezinfectez clantele usilor acasa. Nu stiu ce dezinfectant sa cumpar si nici nu prea am incredere in ce se vinde in magazine.
Oare spirt amestecat cu otet ar fi ok?
Pe lemn ce as putea folosi ca sa nu decoloreze?
Mersi

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru dezinfectarea clantelor poti sterge cu o carpa inbibata in spirt sanitar.
La fel poti dezinfecta si lemnaria "cruda" sau ceea vopsita cu vopsea de ulei /email.

NU se poate folosi spirtul pe suprafete de lemn lacuite, deoarece le poate face mat!
Pentru suprafete lacuite lucioase se poate folosi petrol lampant in care se dizolva parafina (lumanare) razulita, bine amestecata, eventual si strecurata prin sita deasa. Dupa uscare de cel putin 2-3 ore se va da luciul inapio stergand suprafata cu o carpa uscata moale.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca nu ai trecut recent printr-o epidemie de ciuma, de holera sau macar prin vreo gripa spaniola, intreaba un psiholog.

| alinadianaaa a răspuns:

Cum in ziua de azi majoritatea produselor din Romania sunt diluate cu apa, chiar si produsele dezinfectante din spitalhappy cam greu sa gasesti un produs care sa fii sigur de actiunea lui, eu folosesc Savo.