| cristi202 a întrebat:

Vreau sa imi fac o magazie mica din lemn (6x4 m). Pentru fundatie, (cca 30 cm adincime), dispun de nisip si ciment, insa nu am pietris. Daca bag resturi de beton de la o fundatie veche, are ceva daca fac betonul din nisip si ciment, fara pietris? Sau pietrisul e neaparat sa faca parte din compozitia betonului?
Multumesc pentru raspunsuri!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De putut se poate, insa bineinteles ca nu va avea aceeasi rezistenta, iar consumul de ciment va fi mult mai mare.
Cineva care a lucrat in domeniu si in care am incredere, mi-a spus ca nisipul nu are ce cauta in beton. Cand prepara beton in betoniera, el cerne intotdeauna pietrisul, e drept ca printr-o sita nu foarte mare, ce trece prin sita folosind numai la tencuieli, iar ce ramane la beton.

| viotedy a răspuns:

Iti trebuie si pietris.alea nu tin locul pietrisului.alea le bagi pe rand, nu una langa alta si vibrezi bine cofrajul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte bun, zdrobestel cu barosul sa fie cat mai mic dar sa lasi si bucati mari cat pumnul, este indicat pentru fundatie asa ceva

| bunelutu a răspuns:

Pietrisul este cheia fundatiei sau placii
poti sa faci in felul urmator
beton monolit(in cofraj adauci pe langa beton bucati de pietre resturi de beton dar ai grija sa nu fie pe marginea cofrajului ca va ramane cu segregari)dar ai nevoi si de pietris pentru aceasta.
Eu am facut o fundatie la un paravan numai din pietre si bucati de beton le-am spart fiind mai mici si am facut un beton apos ca un compot zemos dar am pus mai mult ciment(cu cat pui mai mult ciment va tine mai mult)si a iesit tare este al 4 an si nu s-a crapat sau macinat.
si 30 cm la o fundatie este o dimensiune mica iti intra apa in magazie macar 40 cm 20in pamant si 20 afar pornind din punctul cel mai ridicat dupa aia urmezi nivelul.
Bafta si spor la munca