| DanielDanny a întrebat:

Vreau sa fac o magazie, ceva in jur de 2x2m sau 2.5x2.5m!

Ce grosime sa fie OSB-ul?
Cum fac o fundatie sa fie mai înaltă fara sa torn o grămadă de ciment?
Merge acoperis din tabla?
Daca folosesc piloni de lemn cum ii prind? In pamant cu ciment?
Sau daca aveti alte sugestii cum as putea sa incep fundatia!

Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

OSB ar ajunge și de 6 sau 8.
Fundația fără ciment? No, bine amu. Musai ciment, nisip și fier.
Merge acoperiș din tablă.
Pilonii ar trebui să se prindă în ciment cu suport.

Cum să începi fundația?
În pământ: sapi cu hârlețul, pui fier/bări, faci ciment + nisip. Pe colțuri pui stâlpi (4 bări + etrieri, legi cu sârmă și cu patentul, total 16 bări). Stâlpii să iasă un pic la suprafață, să îi poți lega de cei de la exterior.
Pentru exterior: faci cofrage din scânduri, pui fier/bări, stâlpii, stropești cu apă cofragele și torni betonul. Cofragele să fie bine strânse cu sârmă, să nu se scurgă betonul.
Pentru pardoseală: umpli cu pământ, îl lași să se așeze, pui un strat de nisip, un strat de plasă de Buzău și torni placa.
Urmează ziditul: pui cătran sub primul rând de bolțari, apoi stâlpii. Bolțarii să NU fie unul peste altul, adică la rândul 2 începi cu jumătate de bolțari și continui cu întregi.

| TheMaker a răspuns:

Dacă îi faci fundație, vei avea nevoie de autorizație de construcție de la primărie. Magazia va fi destul de mică și va sta excelent pe niște bolțari, sau pe un cadru mai înalt din lemn masiv.