| Atsyxyvb4b4 a întrebat:

Salut.
Vreau sa știu dacă în compoziția de beton b150 pot pune ca compozit de agrement balastru (pietriș)? Este neapărat nevoie sa pun și nisip?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu stiu cam ce e ala (ca) compozit de agrement, dar clar balastrul si pietrisul sunt chestii diferite. Daca pui balsatru e ok, mai ales la B150, care nu prea se foloseste decat ca umplutura. Eventual mai poti suplimenta cimentul, ca sa fii sigur.
Daca folosesti doar pietriș (sort) clar este nevoie si de nisip, conform retetei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai aici retete: https://bit.ly/34aNJUn
La B 150 nu scrie nimic de nisip. El se gaseste destul in balast.

| relian a răspuns:

Balastru este piatra cu nisp amestecate,deci nu mai ai pentru ce pune nisip in plus.
Dar asta nu este o reteta de beton,este reteta de asta facute de om acasa.
Betonu adevarat este ala la care se folosesc ingrediente spalate,separate,masurate exact, alea is retete, restul is de astea sa faca si omu acasa o alee, ceva usor.

Deci daca faci tu acasa, pui doara ciment, apa si piatra de aia ce spui balastru.