| Pitic a întrebat:

Vreau sa plantev intr-un ghiveci un bujor dar nu am radacina. doar bujor neinflorit, credeti ca o sa se prinda?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

incearca ceva, iei doua boabe de griu si cauta sa le fixezi la coditza bujorului, dar sa fie bine fixate in coditza deoarece griul incolteste cel mai repede si s-ar putea sa-i de viata si bujorului

4 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Ancercare moarte n-are
dar nu se prinde
bujorul se planteaza primavara cand da mugurele din pamant si pana nu face frunze
dar nu in ghiveci ci in gradina cu flori

| Hombre a răspuns:

Inmultirea bujorului se face prin divizarea tufei in 4-6 diviziuni functie de marirea plantei si se face in a doua jumatate a lunii august pina la sfarsitul lui septembrie nu mai tarziu altfel nu mai infloreste cativa ani. Divizarea se face o data la 8-10 ani o data. Prinderea plantei la chiveci este foarte greoaie si te sfatuiesc sa renunti si iti recomand plantarea ei afara.

| flower_3416 a răspuns:

Din nefericire nu... bujori se pot planta doar prin separarea tufei si cu radacina desigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti planta si in ghiveci mai mare, dar nu se prinde doar daca plantezi bulbul(radacina). Numai bine