| anonim_4396 a întrebat:

Am prins un lamai din samanta, la 5cm am vrut sa-l scot din pamant si din greseala i-am rupt cele doua cotiledoane, dar radacina este intacta, la fel ca si tulpina si frunzulitele..Acum l-am pus in ghiveci..Credeti ca va creste si fara cele doua cotiledoane? Ofer funda si astept explicatii.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca are frunzulite, tulpina normal ca nu ai nici o problema.Acele cotiledoane oricum dispar, se usuca, sint de fapt primele frunze, care ajuta in primle faze ca planta sa poata creste.De cele mai multe ori aceste frunze cotiledoane nici nu sint frunze adevarate, adica nu au forma viitoarelor frunze.Deci nu ai nici o problema.Insa nu stiu de ce ai scos planta din pamint, de ce nu ai scos-o cu ceva pamint pe ea, adica pe radacini si sa o plantezi altundeva.Asa o sa ai sanse mici sa se prinda iarasi. Daca nu o sa se prinda o sa dai vina pe cotiledoane sint sigur, dar astea nau nici o legatura.Cind ai o planta in vegetatie,adica frunze,atunci evita,mai ales la pomo,arbori sa scoti fara pamint pe radacini, pentru ca nu se vor prinde, radacina nu va mai fi capabila sa suporte partea aeriana, o sa fie prea mult pentru ea atunci cind o vei pune altundeva, chiar si in apa.Cind transplantezi o planta in vegetatie mai intii acea planta va cauta sa isi fixeze radacina in noul sol, apoi sa se ocupe si de partea aeriana.Bine asta depinde si de capacitatile speciei, dar in cazul pomilor, arborilor sansele sint foarte mici dea se mai prinde.La plantele ierboase, legume etc este alta poveste, ele se pot reface rapid.Ca sa ai sanse mai mari cauta sa tii ghiveciul ala la umbra, evita sa il tii la soare, tine umezit pamintul, dar nu apa in exces.Pe viitor faci chestia asta cu tot cu pamint.Bafta

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc foarte mult frate pentru sfat. Vreau sa spun ca mi s-a prins lamaiul in noul pamant, multumesc!