Întrebare recomandată | Silviuloan a întrebat:

Ziua buna.
Am 10 bulbi de zambila in 3 ghivece. Iarna le-am tinut intr-o camera racoroasa si le-am scos cam tarziu afara si acestea nu am mai avut timp sa infloreasca. Acum ele au frunze cu o inaltime de 10 - 15 cm si sunt verzi... ce ma sfatuiti sa fac?

4 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Plantele vor face flori, uda-le. Dupa ce trece floarea, nu mai uda ghiveciul, taie frunzele si scoate bulbii din pamant, tine-i la loc racoros, dar ai grija sa nu inghete. Pune-i in paman in ianuarie/februarie si incepi sa uzi planta.Vor inflori in martie.

| StalkerSoul a răspuns:

Lasa-le sa infloreasca, iar dupa ce se usuca floarea nu le mai uzi si le pui la racoare.

| Anonimus199819981998 a răspuns:

Lasale sa infloreeasca iar apoi le tii la racoare. Incearca ca data viitoare sa nu mai uiti de ele.