Cand ai facut ultima data un lucru caritabil?

De obicei la momente speciale din viata noastra (aniversari, ziua de nastere, un succes in cariera sau personal etc.) ne simtim darnici, ne-am deschide buzunarele sa impartim cu cei din jur din bucuria si succesul nostru. Facem asta din dorinta perfect umana de a fi apreciati, bagati in seama si de a socializa.

Este foarte bine cand ajungem sa fie asta o atitudine de viata, un permanent "modus vivendi". Sa punem mai sus de nevoile noastre, pe cele ale semenilor. Desi pare ca as descrie on profil de sfant, cred ca fiecare dintre noi avem puterea de a fi asa.

Ce crezi ca te motiveaza sa ajuti pe cineva aflat in nevoie? Crezi ca o faci pentru ca esti impresionat pe moment sau pentru ca este modul tau de viata?

Imparte cu noi gandurile tale si mai mult: imparte copiilor orfani si sarmani din Romania din belsugul sau din putinul tau, prin campania anuala ShoeBox - Cadoul din cutia de pantofi.

434 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

intrebarea m-a pus pe ganduri, dar pastrez raspunsul pentru mine big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am lasat o colega sa copie XD

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar astazi! Am o prietena care nu prea are bani si i-am dus o pereche de cizme si 2 pungi pline cu haine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astazi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori de cate ori pot ajut, in functie de posibilitatile (minore) pe care le am.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anul acesta! Ma bucur sa dau celor mai saraci ca sa zic asa putinul meu deoarece mai repede se vor bucura ei de putinul meu decat cei bogati de averea lor... Este un sentiment indescriptibil atunci cand faci pe cineva fericit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum, pentru ca am intrat la intrebarea asta laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anul treccut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mereu sunt alaturi de oamenii ce au nevoie de ajutor le ofer sprijin intotdeauna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum o luna sau doua, pentru animale. Pisici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai. i-am dat un covrigel colegei mele de banca ca ii era foame dar pe urma m-a enervat si i-am rupt 5 creioane. Dar ignorati a 2-a parte. sa retinem ca am hranit un om care nu avea posibilitatea de a manca un covrigel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna TPU.
Sper sa nu fiu catalogat gresit, dar inca imi doresc sa ajut pe cineva in dificultate.De profesie, sunt electrician, si in urma cu 2 saptamani(cred), ne-am mobilizat cateva persoane sa ajutam o bunica si nepoata ei care locuiau intr-o casa ce s-a sa cada peste ele.
Totul era planificat: un electrician(adica eu), un sobar cu experienta si o alta persoana din Timisoara, eram hotarati sa intervenim, dar, au iesit la iveala adevaruri dure, legate de bunica, iar in urma acestora ne-am retras. Poate ca am actionat gresit, dar surse sigure ne-au indemnat sa nu intervenim, deoarece lucrurile urmau sa se complice pentru voluntari.Sunt multe de expus, dar in ce priveste întrebarea dvs, este mai mult decat inteligenta. Nu o duc prea bine cu salariul, pentru ca sunt 5 persoane pe acesta, insa atunci când situatia o impune, intervin sa ajut prin efort...

| Prezidentul a răspuns:

Am aruncat gunoiu...

| Prezidentul a răspuns:

Cand am adoptat un hamster.

| MiruD a răspuns:

Azi.

| CannbalCorpse a răspuns:

Vineri m.am dus la o casa de copii, am dus bani, alimente, haine si jucarii.

| IoNyShimotukushichi a răspuns:

Acum ceva timp.

| blairelovesmusic a răspuns:

Nu am facut niciodata un lucru caritabil. Urasc planeta asta.

| mola a răspuns:

Mereu!

| SmileyesotulmeusecretLOL a răspuns:

Chiar de dimineata, cand m-am trezit. Lumea ar fi suferit daca nu m-as fi trezit in aceasta dimineata.

| LineGuide a răspuns:

Sa demarez eu un proiect niciodata, dar am donat bani la diferite asociatii care ajuta oamenii bolnavi\neajutorati\saraci si altele.Cred ca macar atat putem face si noi, sa nu-i dam afara pe cei care vin sa ceara ajutor.
Mult noroc!

| TudyCFR a răspuns:

Am facut cu clasa prajituri si am demarat o actiune in toata scoala cu toti elevi si am vandut prajiturile si toti bani au fost donati la un camin de copii.

| Niklauss a răspuns:

Pai nu pot sa spun ca caritabila am facut ca nu imi vine nimic in minte acum dar fapte bune fac.

| thewomaninwhite a răspuns:

Cred ca acum o luna cand impreuna cu o colega i-am cumparat unui batranel care cersea mancare

| Ho1 a răspuns:

In fiecare zi ma starui sa fac.

| laurentiu80 a răspuns:

In Saptamana Mare am cumparat dulciuri in valoare de 2000 de lei unui orfelinat.

| Mjdolhfi a răspuns:

Ultima data a fost saptamana trecuta, de Mos Nicolae, cand am strans bani cu clasa si am cumparat cadouri pentru batranii de la un azil.Pentru noi a devenit o traditie acest lucru si ne bucuram de fiecare data cand reusim sa smulgem un zambet de pe fata acestor "copii mai mari", cum le spune doamna noastra diriginta.

| GabiiHaș a răspuns:

Ieri, cand am vazut o batranica inghetand de frig in fata unui magazin, am mers la magazin si am luat o paine mare si o apa plata de 2l, si i le-am dat ei. sa vedeti numai, a inceput sa planga de fericire happy. imediat dadeam si eu sa plang happy. si voi incerca sa o ajut si in continuare.

| xXdoareuXx a răspuns:

Ultima data azi. M-au trimis ai mei pana la magazin sa iau paine iar in fata magazinului era o femeie batrana statea si cerea bani. cand am intrat in magazin nu i-am dat nici un ban pentru ca aveam 5 lei batuti. dar cand am iesit din magazin i-am dat un 1 leu si s-a bucurat extrem de mult. E un gest mic dar sigur pentru ea a contat foarte mult

| Anca95 a răspuns:

Zilele trecute.Am ajutat o batrana sa urce scarile si am dat cativa banuti unei persoane nevoiase.