Cand ai facut ultima data un lucru caritabil?

De obicei la momente speciale din viata noastra (aniversari, ziua de nastere, un succes in cariera sau personal etc.) ne simtim darnici, ne-am deschide buzunarele sa impartim cu cei din jur din bucuria si succesul nostru. Facem asta din dorinta perfect umana de a fi apreciati, bagati in seama si de a socializa.

Este foarte bine cand ajungem sa fie asta o atitudine de viata, un permanent "modus vivendi". Sa punem mai sus de nevoile noastre, pe cele ale semenilor. Desi pare ca as descrie on profil de sfant, cred ca fiecare dintre noi avem puterea de a fi asa.

Ce crezi ca te motiveaza sa ajuti pe cineva aflat in nevoie? Crezi ca o faci pentru ca esti impresionat pe moment sau pentru ca este modul tau de viata?

Imparte cu noi gandurile tale si mai mult: imparte copiilor orfani si sarmani din Romania din belsugul sau din putinul tau, prin campania anuala ShoeBox - Cadoul din cutia de pantofi.

434 răspunsuri:
| PisicutzaCenusie a răspuns:

Frumoasa intrebare.Eu am facut ieri Am facut multe desene frumoasse si le-am trimis copiilor din orfelinatul din municiplul Pitesti!

| gmxromania78 a răspuns:

Ultima data, acum 2 saptamani, cand am impartit cadouri la oamenii nevoiasi. Imi face placere sa ajut oamenii.

| Against a răspuns:

De Sarbatori cand am dat 2 euro la copii fara parinti

| diaac a răspuns:

Daca prin lucru caritabil se intelege si voluntariat, ultima data a fost vineri si in general fac de doua ori pe saptamana.

Răspuns utilizator avertizat
| Gdeni a răspuns:

Am adoptata o pisicuta din parcul din fata blocului.

| Nitunitu a răspuns:

Nu pot spune ce fapte bune am facut, pentru ca m-as lauda si le-as umple de pacat.

Eu cred ca daca faci o persoana sa zambeasca ai facut o fapta buna, daca dai un raspuns bun la o intrebare si schimbi in bine viata unui om ai facut o fapta buna.

Daca iti cumperi o shaworma si inainte sa o mananci o dai unui cersetor, lasandu-l pe el sa manance si tu sa ramai flamand dar plin de fericire ai facut o fapta buna.

Daca salvezi viata unei pisici primind-o in casa ta si avand grija de ea tot restul vietii ei este o fapta buna.

Ideea in sine este, suntem noi ca oameni capabili sa ne dam viata pentru a salva viata unui necunoscut?

Iisus Hristos si-a dat viata pentru salvarea omenirii, si multi dintre noi il tratam ca pe un necunoscut...

Tot ce isi doreste este sa ne intoarcem cu fata catre el lasand pacatele la spate si sa fim mantuiti.

Un om care nu aude se bucura cand vede oameni cantand.

Un om care nu vede se bucura cand aude ploaia.

Un om care nu poate vorbi se bucura ca poate vedea ploaia si oamenii cantand ii poate auzi.

Un om bogat are vila, masina de lux, avion si telefon. Lipsit de emotii, avar si trist se ingroapa in comfort lasand sufletul gol.

| dianainsta01 a răspuns:

Chiar ieri, am donat câteva plase cu haine de ale mele unor orfani happy

| RandyMarsh a răspuns:

Buna, ultimul lucru caritabil a fost saptaman trecuta cand am donat cateva haine pentru un orfelinat.

| Ƨirenia a răspuns:

Cred ca ieri, cand i-am dat o tigara la un coleg care n-avea.
big grin

| SlenderWomen a răspuns (pentru Ƨirenia):

happy laughing rolling on the floor))

| ToxicSmile a răspuns (pentru Ƨirenia):

rolling on the floor Bine ai facut laughing

| Caba_Adelina_1993 a răspuns (pentru Ƨirenia):

Cred ca ai facut un lucru rau! Fumatul dauneaza!

| Ƨirenia a răspuns (pentru Caba_Adelina_1993):

Vai ce urat sad imi pare atat de rau

| Sooorin a răspuns (pentru Ƨirenia):

laughing)))))rolling on the floor))

| SolitarHacker a răspuns:

La Biserica prin 2011 big grin

| Kamiichu a răspuns:

Pai acum cateva zile, de Craciun, am dat unor copii: jucarii, mancare etc. big grin

| whattt a răspuns:

Nu tin minte exact dar urmeaza sa fac peste cateva saptamani pentru niste copii di Africa

| whattt a răspuns:

Daca vreti sa ii ajutati intrati pe www.cmdiasi.ro si aflati povestea lor

| whattt a răspuns:

Aproape zilnic fac

| nurckye a răspuns:

Niciodata

| feraryyy78 a răspuns:

Pentru natura tot timpul, pentru tara cand am fost la let's do it Romania.

| feraryyy78 a răspuns:

Fiecare dintre noi facem un lucru caritabil in fiecare zi, dar nu ne dam seama.

| Pufffx a răspuns:

Azi si de Mos Nicolae.

| MihneaIsBack a răspuns:

Nu mai țin minte.

| Athée a răspuns:

Spre rusinea mea a trecut ceva timp. Curand voi dona niste jucarii, haine, poate niste mancare...

| DiamondShine a răspuns:

Ieri

| Enki a răspuns:

Acum 2 zile

| Enki a răspuns:

Saptamana trecuta donand o pereche de role unei fetite necajite

| Andyᵗᵐ a răspuns:

1.Am dat un leu unui cersetor (ca unknow)
2.I-am lasat lui caiserul de la Mega Image 5 bani big grin
3.I-am dat doamnei diriginte cadou de 350 de lei (oare de ce?)

| Mădălllinna a răspuns:

Zilele trecute. am dat mancare unui om si am luat mancare pentru catetii fara adapost!

| VeveritaBestiala a răspuns:

Sincer,imi pare rau sa o recunosc, dar de obicei nu prea am atat de multe ocazii sa fac acte de caritate mai insemnate.Dau bani celor pe care ii vad pe strada, celor care stau cu cantare sau incearca sa castige bani din lucruri marunte, nu celor care cersesc deoarece le e lene sa munceasca.Mai donez lucruri orfelinatelor si nu ma dau in laturi sa ajut oamenii atunci cand au nevoie.

| ShNySnYGer a răspuns:

Iarna aceasta am ajutat o batranica sa care lemnele de pe o strada destul de departe de ea.
Eram in drum spre casa de la scoala
A vrut sa-mi dea 30 de lei si m-a refuzat-o stiind ca are sotul bolnav