Cand ai facut ultima data un lucru caritabil?

De obicei la momente speciale din viata noastra (aniversari, ziua de nastere, un succes in cariera sau personal etc.) ne simtim darnici, ne-am deschide buzunarele sa impartim cu cei din jur din bucuria si succesul nostru. Facem asta din dorinta perfect umana de a fi apreciati, bagati in seama si de a socializa.

Este foarte bine cand ajungem sa fie asta o atitudine de viata, un permanent "modus vivendi". Sa punem mai sus de nevoile noastre, pe cele ale semenilor. Desi pare ca as descrie on profil de sfant, cred ca fiecare dintre noi avem puterea de a fi asa.

Ce crezi ca te motiveaza sa ajuti pe cineva aflat in nevoie? Crezi ca o faci pentru ca esti impresionat pe moment sau pentru ca este modul tau de viata?

Imparte cu noi gandurile tale si mai mult: imparte copiilor orfani si sarmani din Romania din belsugul sau din putinul tau, prin campania anuala ShoeBox - Cadoul din cutia de pantofi.

434 răspunsuri:
| SATIR a răspuns:

Ultima data, pe 20. decembrie 2012

| LoveStories a răspuns:

Cu mult timp in urma si recunosc ca acest lucru este cu adevarat ingrijorator. sad

| charna a răspuns:

Modul meu de viata

| adelina123 a răspuns:

Azi

| TheStory a răspuns:

Pai n-am mai facut

| Melenguesa a răspuns:

Sunt prietenos cu prietenii laughing

| corbeaioanagabriela a răspuns:

Ultima data a fost in vara ceva foarte foarte frumos.Erau multi copii si o singura mama.Eu aveam multe masini de la gusto, si niste jucariii pentru fete de gatit, era bucatarie cu unelte, era ff scumpa. Le-am dat-o.Nu am vrut sa o duc la n centru de copii asa ca am dus-o lor.Sigur au ei mai mare nevoie de ea decat eu.Sunt mare.Ei nu aveam nici macar cu se sa se inbrace, dar aveau si ei un acoperis deasupra capului, si stateau si infometati.Eu acum o saptamana am dat unui copil sarac toti bani mei de buzunar.

| corbeaioanagabriela a răspuns (pentru Zenit313):

Foarte frumos! felicitari pentru acesta calitate!

| Predator30 a răspuns:

Ultima data pe 25 decembrie dar imi place sa fac des sa ajut oameni etc

| BeStMaN a răspuns:

Acum 10947378373743635745734754723658746347 ani sau era 10947378373743635745734754723658746348?

| elenaelida a răspuns:

Acum 3 saptamani am ajutat sa se ridice o batranca dupa ce a cazut, am dat alimente neperisabile unor batrani dintr-un cartier, in fiecare zi sunt 5 copiii cu mama lor si le dau alimente si bani.

| ioanadanielle a răspuns:

Pai acum 3 zile

| Andreea_Onici_1998 a răspuns:

Acum 2 zile cand am dat 1 leu la un saraclaughing

| Dariuspeerta a răspuns:

Am ajutat un baiat cu o problema cu Pc

| SoloPC a răspuns:

Nici odata!

| AnonimCUidentitate a răspuns:

De craciun... thinking

| Andraaaaa2000 a răspuns:

Am fost cu colindul la batrani si nu le am acceptat nimichappy...se vedea fericirea pe chipul lor si nu prea le am eu cu gesturile caritabile! a fost cv ft frumos totusihappypuppy dog eyes

| χZαнαяєℓ a răspuns:

Pai in fiecare zi trec pe aici oameni care cer bani pentru copiii bolnavi. Si de fiecare data cand am, dau si eu. love struck

| Fen0men0 a răspuns:

Ultima dată a fost cam prin... Noiembrie
Când m-a trimis mama să cumpăr pâine și i-am dat unui bătrânel una...
M-am gândit că noi mâncăm 3 mese pe zi
Iar el mănâncă 3 mese pe lună

| STyL3z a răspuns:

Ultimul lucru caritabil pe care l'am facut a fost acum 15 ani tinand cont ca am 14 rolling on the floor

| STyL3z a răspuns:

Pe data de 32.60. 5790

| TheStory a răspuns:

Nu am mai facut asa ceva.

| INCREDIBILus a răspuns:

Cand ii ajut pe altii de pe TPU cu intrebarile lor:-)

| DeleteAcount a răspuns:

A fost momentul in care am strins carti pentru niste copii orfani..si asta nu e singurul....nu e primul si nici ultimul...

| Petcu_Doina_1978 a răspuns:

Bogata,nu sunt, dar cand pot ajuta, o fac din toata inima.Atunci cand ajut pe cineva cu un lucru anume(cu bani, cu haine, cu o vorba etc)ma simt cea mai fericita, ma simt ca si cum mi, as face mie un bine.am o senzatie foarte placuta.asa sunt eu, asta e felul meu.

| BeStMaN a răspuns:

Cui ii pasa asta e Romania tara cea mai cacata din europa nimanui nu-i pasa in jungla urbana de nimic

| BeStMaN a răspuns:

--——-/´¯/)——--(\¯`\
———/—//———--\\—\
——--/—//————-\\—\
—-/´¯/—/´¯\———/¯`\—\¯`\
-/-/--/—/—/-|_—-_|-\---\—\—\-\ -
(-(—(—(—/-)--)--(--(-\—)—)—)-)
-\————\/--/—\—\/————/
--\———— /——\-————/
—\-———-(———)——— uite aici o cauza nobila

| AIPS a răspuns:

Ultima data a fost saptamana trecuta cand le-am dat unor copii fara conditii ateriale niste hainute si jucarii^.^

| RememberToSmile a răspuns:

De fiecare data cand merg pe strada si vad un copil trimis de parinti la cersit, un batran care are o problema de sanatate si din nefericire si financiara, sau un biet catelus care traiste din mila celor care trec pe langa el zi de zi ma intristez...incerc sa mai dau din putinul meu celor care au nevoie cu orice ocazie, punandu-ma eu in locul acelor persoane.

| flori5 a răspuns:

Pai de obicei sunt o persoana prietenoasa si afectiva. Iar daca fac un lucru il fac cu suflet nu am numarat sa nu m-am gandit niciodata cate lucruri caritabile am facut.dar ultima data a fost saptamana trecuta miercuri dupa Craciu am gasit o pisicuta lovita la picioras si am adus-o acasa acum ii aici cu mine big grin