Cand ai facut ultima data un lucru caritabil?

De obicei la momente speciale din viata noastra (aniversari, ziua de nastere, un succes in cariera sau personal etc.) ne simtim darnici, ne-am deschide buzunarele sa impartim cu cei din jur din bucuria si succesul nostru. Facem asta din dorinta perfect umana de a fi apreciati, bagati in seama si de a socializa.

Este foarte bine cand ajungem sa fie asta o atitudine de viata, un permanent "modus vivendi". Sa punem mai sus de nevoile noastre, pe cele ale semenilor. Desi pare ca as descrie on profil de sfant, cred ca fiecare dintre noi avem puterea de a fi asa.

Ce crezi ca te motiveaza sa ajuti pe cineva aflat in nevoie? Crezi ca o faci pentru ca esti impresionat pe moment sau pentru ca este modul tau de viata?

Imparte cu noi gandurile tale si mai mult: imparte copiilor orfani si sarmani din Romania din belsugul sau din putinul tau, prin campania anuala ShoeBox - Cadoul din cutia de pantofi.

434 răspunsuri:
| Hessa13Bullet a răspuns:

Pai ieri seara...

| PandAndreea a răspuns:

Ultima data a fost miercuri, cand am vandut bijuterii facute de mine pentru un lucru caritabil sau asa ceva.

| deepinlovewithyou a răspuns:

Acum 2 zile, am ajutat o batranica sa duca o punga cu alimente pana acasa. E iarna, e multa zapada si e greu pentru oameni, plus ca acea batranica abia se chinuia sa mearga, dapai sa care si punga dupa ea. happy

Răspuns utilizator avertizat
| TroolGheoerghe a răspuns:

Acum

| DarkGhost a răspuns:

N-am facut nuci o fapta caritabila

| madalkyn a răspuns:

Aseara am sarutat-o pe iubita mea

| AlexandruGrecu a răspuns:

Ultima data a fost acum cateva zile cand i-am dat bani unui om al strazii pentru ca tremura de frig pentru cativa banuti.

| LiviuStefan a răspuns:

In ultima vreme(adica saptamani)am stat numai in casa si inainte de vacanta am fost la scoala nu aveam cu sa fac fapte dar imi face mare placere sa ajut.Asa ca promit ca o sa fachappy!

| Mirica_Alex_1997 a răspuns:

A fost odata cand a trebuit sa ma duc la minimarket!

| Pufosenie1428 a răspuns:

Anul trecut, cand am strans haine, jucarii si alimente pentru copii mai saraci.

| Akid a răspuns:

Acum cateva saptamani, am mers cu mama mea si am dus unor copilasi nevoiasi niste mancare.

| introduaicinumele a răspuns:

Imi place sa ajut. Si pe 29 voi ajuta, pana atunci nu ezit sa ajut sarmanii de pe strada.

| Hackz0r a răspuns:

N-am facut big grin

| EllaCikka a răspuns:

Bună chiar ieri, am ridicat o bătrînă de pe stradă care căzuse jos din cauza zăpezii mi-a mulțumit și am dus-o pînă acasă fiindcă era amețită din cauza căzăturii... mulți treceau pe lîngă ea și nu o ajutau. Și am cumpărat împreună cu familia 500 de jucării de pluș și le-am donat fiecărui copil din gimnaziul internat ca să doarmă cu o mică parte de familie happy

| SmokeyEye a răspuns:

Am facut curat in dulap si am pus hainele care nu mai imi placeau, in saci si le-am dus la gunoi dar le-am lasat langa tomberon, sa le ia cine are nevoie. Am pus si niste jucarii acolo. Mai nobil ar fi fost sa ma duc sa le dau cuiva, dar nu imi place sa ma apropiu de cartierul de tigani de la marginea orasului, asa ca i-am lasat pe ei sa le ia. Sper ca au tinut cuiva de cald in seara de Craciun.

| Theodorelu a răspuns:

Maine.

| LineGuide a răspuns:

Sa demarez eu un proiect niciodata, dar am donat bani la diferite asociatii care ajuta oamenii bolnavi\neajutorati\saraci si altele.Cred ca macar atat putem face si noi, sa nu-i dam afara pe cei care vin sa ceara ajutor.
Mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am lasat o colega sa copie XD

| Reiikó a răspuns:

Ultima oara am fost de Mos Nicolae la casa de copii unde impreuna cu cateva prietene le-am cumparat cate ceva.

| Gamerita a răspuns:

Vaara trecuta :3. de obicei eu fac vara si toamna. mai donez haine, banutzi, jucarii, accesorii la copii nevoiasi.

| Kryss13 a răspuns:

Anul trecut

| AlexOrian a răspuns:

Pai fac asta in fiecare zi.De exemplu ieri am laut pizza si eu am dat 15 lei si un prieten 5 avand in vedere ca eram 5 copii, noi ne-am pus checiup picant si mau trimis pe mine sa iau cola la doza si nu am gasit decat la un magazin, iar ei aveau numai 4 cola da doza si nu aveau fanta sau altceva si m-am dus inapoi la pizzerie si le-am adus si m-au inntrebat de ce nu mi-am luat si am spus ca nu am vrut ca sa nu-mi dea cineva sau.Deci cam atat.Plus ca cand am plecat ne era frig la toti si eu mi-am dat fularul pentru o fata, si ce mai aveam da am ramas intr-o bluza si un training(si era frig rau afara)Deci cam atat...

| xXdoareuXx a răspuns:

Ultima data azi. M-au trimis ai mei pana la magazin sa iau paine iar in fata magazinului era o femeie batrana statea si cerea bani. cand am intrat in magazin nu i-am dat nici un ban pentru ca aveam 5 lei batuti. dar cand am iesit din magazin i-am dat un 1 leu si s-a bucurat extrem de mult. E un gest mic dar sigur pentru ea a contat foarte mult

| allige243647 a răspuns:

Acum doua luni cand o prietena a avut un accident de masina si am strand bani pentru o operatie;'']

| allige243647 a răspuns:

Acum doua luni cand o prietena a avut un accident de masina si am strans bani pentru o operatie;'']

| Anca95 a răspuns:

Zilele trecute.Am ajutat o batrana sa urce scarile si am dat cativa banuti unei persoane nevoiase.

| Almássy a răspuns:

Duminica trecuta la biserica:d

| SmartLier a răspuns:

De Mos Nicolae cand am dat un cadou unei colege... cred ca i-a palacut