Cand ai facut ultima data un lucru caritabil?

De obicei la momente speciale din viata noastra (aniversari, ziua de nastere, un succes in cariera sau personal etc.) ne simtim darnici, ne-am deschide buzunarele sa impartim cu cei din jur din bucuria si succesul nostru. Facem asta din dorinta perfect umana de a fi apreciati, bagati in seama si de a socializa.

Este foarte bine cand ajungem sa fie asta o atitudine de viata, un permanent "modus vivendi". Sa punem mai sus de nevoile noastre, pe cele ale semenilor. Desi pare ca as descrie on profil de sfant, cred ca fiecare dintre noi avem puterea de a fi asa.

Ce crezi ca te motiveaza sa ajuti pe cineva aflat in nevoie? Crezi ca o faci pentru ca esti impresionat pe moment sau pentru ca este modul tau de viata?

Imparte cu noi gandurile tale si mai mult: imparte copiilor orfani si sarmani din Romania din belsugul sau din putinul tau, prin campania anuala ShoeBox - Cadoul din cutia de pantofi.

434 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Pai,eu fac in general multe fapte bune,multa milostenie,multe acte de caritate dar nu mari, adica nu implica o suma sau ceva maret, asa minim, mic dar tot ajutor se numeste.Ce te motiveaza? Pai cuvintele Mantuitorului care ne-a indemnat sa face precum El, sa facem milostenie dar trebuie facuta din suflet.O fac pentru si pentru ca sunt impresionat si pentru ca este modul meu de viata.Asa cred.Doamne ajuta!

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Asa cum nimeni nu ma ajuta la greu asa nici eu nu ajut pe nimeni

| RAY a răspuns:

Cand pot ajut pe omul care e om, daca e gunoi uman il ignor, rar oamenii cu adevarat ei merita ajutati e si un sfat ajuta mult

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
de fiecare data cand merg la biserica, sunt multi batranei fara putere financiara, iar asta ma face sa duc pachete cu mancare si sa le dau sa manance, si o fac cu mare drag ca pot ajuta 2-3-4 persoane sa isi inveseleasca cat de cat ziua.

| MioaraParalescu a răspuns (pentru caramela):

Wow caramela, sunt putini oameni ca tine in tara asta, asa buni la suflet si care sa sara in ajutorul celor nevoiasi.
Tot respectul si stima pentru tine!

| caramela a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Bunahappy
asta imi e firea, nu pot sa ma duc la sfanta biserica daca nu am si 2-3 pacgetele cu ce da domnul si cu ce pot sa ajut si eu..ma ingrazesc la biserica, cand vadca cei avuti cu pachetele cauta sa dea tot celor care au.e strigator la cer, dar nu pot sa comand pe pachetelul nimanui. daca ai sti ce de lume nevoiasa este in tara asa a noastra si nunumai...
O zi frumoasa sa aihappy

| Azµre a răspuns:

Nu prea fac, singurele lucruri caritabile le fac aici pe TPU.

| onasis1961 a răspuns:

Acum 5 zile.De sf.Nicolae!

| zurick a răspuns:

Acum o luna.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu-mi aduc aminte.

| W3R4 a răspuns:

Acum 2 saptamani, cand am strans bani impreuna cu clasa, pentru copiii cu dizabilitati dinntr-un centru de plasament...sa se bucure de Mos Nicolaie! happy

| DenisIonut01 a răspuns:

Acum 1 saptamana

| fuzzer a răspuns:

Zilnic,dau cate un 1 leu cersetorilor.

| Axys a răspuns:

Am ajutat multi oameni invarstawinking

| vali1985 a răspuns:

Anul trecut.

| Zenit313 a răspuns:

Ultimul lucru caritabil pe care l-am facut a fost pe data de 12.10. 2012.
Am grupa de sange 01 negativ!
Am donat sange de urgenta unei persone care a suferit un accident de masina si avea acceasi grupa de sange ca mine.
01 negativ doneaza la TOTI si primeste NUMAI de la 01 negativ.
Nu este compatibil cu 01 povitiv.
Sunt mandru ca am salvat o viata...

| corbeaioanagabriela a răspuns (pentru Zenit313):

Foarte frumos! felicitari pentru acesta calitate!

| SimonaCristina a răspuns:

In fiecare zi trebuie sa faci o fapta buna, fara sa astepti ceva in schimb. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Iulian03 a răspuns:

N-am facut niciodata.

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Ultima data iarna cand am strans jucarii cu mama si le-am dus copiilor de la casa de copii

| TheStory a răspuns:

Pai n-am mai facut

| TheStory a răspuns:

Nu am mai facut asa ceva.

| IloveME a răspuns:

Pfff
Incerc s-o fac in fiecare zi doar ca nu-mi prea iese! laughing

| mimiwewem a răspuns:

Bună.
Chiar azi.

| introduaicinumele a răspuns:

Imi place sa ajut. Si pe 29 voi ajuta, pana atunci nu ezit sa ajut sarmanii de pe strada.

| Theo94 a răspuns:

Azi, am facut cinste la niste prieteni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am hranit cainele unui cersetor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
De Sfantul Nicolae.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ultima oara am dat trei saci de haine care mi-au ramas mici unei case de copii. Majoritatea spuneai ca sunt nenatinse... Fac o chestie de genul asta cam o data pe an