Cand ai facut ultima data un lucru caritabil?

De obicei la momente speciale din viata noastra (aniversari, ziua de nastere, un succes in cariera sau personal etc.) ne simtim darnici, ne-am deschide buzunarele sa impartim cu cei din jur din bucuria si succesul nostru. Facem asta din dorinta perfect umana de a fi apreciati, bagati in seama si de a socializa.

Este foarte bine cand ajungem sa fie asta o atitudine de viata, un permanent "modus vivendi". Sa punem mai sus de nevoile noastre, pe cele ale semenilor. Desi pare ca as descrie on profil de sfant, cred ca fiecare dintre noi avem puterea de a fi asa.

Ce crezi ca te motiveaza sa ajuti pe cineva aflat in nevoie? Crezi ca o faci pentru ca esti impresionat pe moment sau pentru ca este modul tau de viata?

Imparte cu noi gandurile tale si mai mult: imparte copiilor orfani si sarmani din Romania din belsugul sau din putinul tau, prin campania anuala ShoeBox - Cadoul din cutia de pantofi.

434 răspunsuri:
| nurckye a răspuns:

Niciodata

| elyfel a răspuns:

Ultima data am dat cativa lei la fundatia Salvaticopii.ro

| Zuzazozo a răspuns:

Ultima data a fost azi, cand am donat o suma de bani unei familii nevoiase cu 9 copii.

| Pikachu99 a răspuns:

Nu mai stiu big grin

| BlackAngel29 a răspuns:

Ieri! xD.Am dat la cutia de nevoi la un supermarket 5 lei.E bine?

| ჯpLaNe a răspuns:

Cand m-am nascut big grin am facut fericita o familie intreaga!

| Vasilescu_Cami_1999 a răspuns:

Buna! Am ajutat o batrinica sa treaca strada si i-am carat bagajul!-

| Theaxniz a răspuns:

Am facut in clasa a 2-a cu toata clasa la copiii cu handicap le-am dus dulciuri si jucarii a fost frumos

| Outspoken19 a răspuns:

Anul acesta, de Craciun. Avem in fata scarii o femeie cu 3 copilasi micuti. Eu cu mama si sora mea am strans alimente sau bani. Eu am strans bani si sora mea alimente. mama a luat de imbracat. Eu aveam o suma in jur de 224 lei.I-am oferit cadourile si acea femeie, a 3-a zi si-a gasit o slusba. Era asistenta la un cabinet de stomatologie. Cu acei bani, a reusit sa se inchirieze la o pensiune... 25 lei/luna.

| DenisIonut01 a răspuns:

Acum 1 saptamana

| DaFuqDuck a răspuns:

Acum 2 zile, am dat o tigara rolling on the floor

| PiTbuLuL a răspuns:

Ieri am dat de baut la baieti si ne-am imbatat.CEA MAI BUNA FAPTA A MEAlaughing

| Gizi a răspuns:

O fac deoarece sunt impresionat de cauza

| GeaninaNicoleta a răspuns:

Ieri/am/dat/niste/haine/unor/fete/sarace

| aly1alyca a răspuns:

Acum cateva zile

| Criiiis a răspuns:

Am ajutat o batrana sa treaca strada happy! Si imi plac foarte mult animalele, tot timpu le dau ceva de mancare[daca am la mine normal]...Si mai cersetorilor din cand in cand.happy

| Against a răspuns:

De Sarbatori cand am dat 2 euro la copii fara parinti

| Iulian03 a răspuns:

N-am facut niciodata.

| xLionel a răspuns:

Am ajutat un batranel sa se ridice de pe jos ca era beat laughing

| Andyᵗᵐ a răspuns:

1.Am dat un leu unui cersetor (ca unknow)
2.I-am lasat lui caiserul de la Mega Image 5 bani big grin
3.I-am dat doamnei diriginte cadou de 350 de lei (oare de ce?)

Răspuns utilizator avertizat
| MiruuuDeea a răspuns:

Salut happy
Cum a spus si ''caramela'' cand ma mai duc la Biserica cu familia, observ multi oameni care nu au putere financiara. Mi se face mila! De obicei le dau pachetul meu, sau chiar o particica mica din banii mei personali.Sau mai sunt copii care ''Cersesc''[Ma scuzati ca folosesc termenul acesta'' Si la fel, ori le dau un pachetel, ori o mica valoare financiara happy

| VladMarian99 a răspuns:

Acuma 2 ani am participat in Tara lui Andrei

| ImHere a răspuns:

Chiar acum, v-am raspuns la intrebare.

| AllForOneAndOneForAll a răspuns:

Am dat de mancare la caini sor adunat la mine la usa i-as baga te toti in casa asa mis de dragi

| CristobalMarian a răspuns:

De Sf Nicolae, am ajutat niste batrani care erau necajiti.

| MisterSecret_1898 a răspuns:

La școala altfel, la donații. happy

| PisicutzaCenusie a răspuns:

Frumoasa intrebare.Eu am facut ieri Am facut multe desene frumoasse si le-am trimis copiilor din orfelinatul din municiplul Pitesti!

| ValyMha a răspuns:

Niciodata sad

| thevilake a răspuns:

Nu prea e bine sa te lauzi cu ce acte de caritate faci.