Cand ai facut ultima data un lucru caritabil?

De obicei la momente speciale din viata noastra (aniversari, ziua de nastere, un succes in cariera sau personal etc.) ne simtim darnici, ne-am deschide buzunarele sa impartim cu cei din jur din bucuria si succesul nostru. Facem asta din dorinta perfect umana de a fi apreciati, bagati in seama si de a socializa.

Este foarte bine cand ajungem sa fie asta o atitudine de viata, un permanent "modus vivendi". Sa punem mai sus de nevoile noastre, pe cele ale semenilor. Desi pare ca as descrie on profil de sfant, cred ca fiecare dintre noi avem puterea de a fi asa.

Ce crezi ca te motiveaza sa ajuti pe cineva aflat in nevoie? Crezi ca o faci pentru ca esti impresionat pe moment sau pentru ca este modul tau de viata?

Imparte cu noi gandurile tale si mai mult: imparte copiilor orfani si sarmani din Romania din belsugul sau din putinul tau, prin campania anuala ShoeBox - Cadoul din cutia de pantofi.

434 răspunsuri:
| LeZizu a răspuns:

De Pasti.
S-a organizat in orasul meu o campanie de strangere de bani si fiecare trebuia sa ia un copil si sa aiba grija de el, sa ii cumpere lucuri.

| Neymar96 a răspuns:

Mai de mult

| RammsteinHH a răspuns:

De vreo 2 zile.

| мızυκı a răspuns:

Ieri

| Rock10 a răspuns:

In fiecare zi! Simplu fapt că locuiesc în România și plătesc impozite și taxe poate fi considerat gest caritabil! Glumeam!

Cât de des pot! Ultimul gest caritabil...acum 2 săptămâni am donat sânge.

| Ovidiu_Boboc_1967 a răspuns:

Acum 2 saptamani am donat cativa saci cu haine la tara.

| Alynn98 a răspuns:

Maine.

| adorbanii a răspuns:

Fiecare să-și ducă singur în spate problemele

| Ruxy5 a răspuns:

Eu acum 2 luni, printr-un marathon de 3 ore de zumba, pentru a strange bani pentru 2 copii foarte bolnavi.

| IuliiMarie a răspuns:

Pai cand am dat cadourile de mos craciun si nicolae la orfani

| CristobalMarian a răspuns:

De Sf Nicolae, am ajutat niste batrani care erau necajiti.

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Ieri

| Vasilescu_Cami_1999 a răspuns:

Buna! Am ajutat o batrinica sa treaca strada si i-am carat bagajul!-

| SATIR a răspuns:

Ultima data, pe 20. decembrie 2012

| allige243647 a răspuns:

Acum doua luni cand o prietena a avut un accident de masina si am strand bani pentru o operatie;'']

| allige243647 a răspuns:

Acum doua luni cand o prietena a avut un accident de masina si am strans bani pentru o operatie;'']

| BlackAngel29 a răspuns:

Ieri! xD.Am dat la cutia de nevoi la un supermarket 5 lei.E bine?

| Curious1324 a răspuns:

Maine happy

| KingMidas a răspuns:

... lol, tare faza cu tigara

| GeaninaNicoleta a răspuns:

Ieri/am/dat/niste/haine/unor/fete/sarace

| CiprianFreeLife a răspuns:

Saptamana trecuta!

| aly1alyca a răspuns:

Acum cateva zile

| RememberToSmile a răspuns:

De fiecare data cand merg pe strada si vad un copil trimis de parinti la cersit, un batran care are o problema de sanatate si din nefericire si financiara, sau un biet catelus care traiste din mila celor care trec pe langa el zi de zi ma intristez...incerc sa mai dau din putinul meu celor care au nevoie cu orice ocazie, punandu-ma eu in locul acelor persoane.

| AndaluziaM a răspuns:

Am ajutat o batrinica cu plasele

| qMoonShine a răspuns:

Pai in 19 decembrie am strans fonduri sa le luam copiilor din camin cadouri de Craciun, am reusit si m-am simtit super! Sa vezi ca poti face ceva bun, e mare lucru!

| Messerschmitt a răspuns:

Azi. Am donat ceva, cuiva.

| Mitrea_Valentina_1986 a răspuns:

Nu imi aduc aminte...

| IrinelRaducan a răspuns:

Ieri.

| Agenta000 a răspuns:

Acum 2 luni i-aum dat un leu unui cersetor pe strada!

| Inger0Cazut a răspuns:

Daca am fost la biblioteca si am citit povesti la copii intre 4 si 7 ani se pune?