| gazutza a întrebat:

Ce v-ati face daca n-ati avea o mana?

Buna :) Vreau sa va aduc in atentie o campanie umanitara de care ma ocup. Ioana - povestea unei manute pierdute! Ne luptam pentru a strange 185.000 de euro pentru o proteza bionica.

Toata povestea ei o gasiti aici http://www.helpioana.ro. Campania cuprinde pana acum promovare pe retelele sociale sub hashtagul #pentruioana, prin bannere si posturi pe bloguri, articole in presa scrisa, stiri la televiziune si donarea de obiecte spre licitatie. Toate le veti gasi pe site si in sectiunea Blog.

Doua minute va cer. Sa cititi, sa dati mai departe si poate sa donati o suma cat de mica sau mare puteti. Mergem pe principiul ca putin cu putin se face mult :)

Va stau la dispozitie la mailul sabina_cornovac pe yahoo.com.

Va multumesc din inima!

58 răspunsuri:
| perla a răspuns:

Pai hai sa facem cumva sa mediatizam stirea, am sa spun si eu prietenelor mele sa dea cate 5 euro fiecare si cand strangem mai mult sa punem acolo in cont.am sa spun si in biserica si acolo se mai strang bani si pentru alti oameni care au nevoie, Dumnezeu s-o binecuvanteze si sa o apere de tot raul.Copii care au probleme sunt binecuvantati de Dumnezeu :sa ne rugam pentru ei:

Răspuns utilizator avertizat
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Are şanse fata să inventeze ceva sau să facă ceva NOTABIL în timpul vieţii ei? Nu, nu are.
Aşa că nu merită atâţia bani! Enorm de mulţi bani.
Cu banii ăia s-ar putea construi o şcoală!

| tyana a răspuns:

Am vazut cazul la televizor la o emisiune de stiri si m-a daramat drama acestei fetite si ochii ei tristi, felul in care incerca sa tina microfonul reporterului cu o manuta, neputandu-se folosi de cealalta pentru ca in cele din urma sa il scape!sad
V-as ruga pe cei care nu ati vazut reportajul sau nu sunteti parinti sa va abtineti macar sa mai comentati acest lucru.
Parintii acestui copil traiesc o drama! Voi nu stiti ce inseamna sa ingrijesti un copil cu handicap, sa simti cum ti se rupe inima in mii de farame ca nu poti sa ii oferi mai mult.Si totul se reduce la bani:niste simple hartii sau monede cu care aruncam in stanga si indreapta pe nimicuri!sad
Toti ar trebui sa contribuim! Ati uitat pe ce site suntem?"Toti pentru unu"sad

| spaikizz a răspuns:

Te ajut cu draga inima! Am vazut cazul! Imi pare foarte rau. Si eu sunt copil, imi dau seama ce ar insemna. Le-am zis parintilor si au zis ca sunam in fiecare saptamana la numerele de telefon, la amandoua.Mai mult nici noi nu putem. Dumnezeu sa va ajute! O sa ma rog pentru ea in fiecare zii si o sa dau acatiste, o sa informez oamenii din jurul meu. Sunt alaturi de voi.

| jarulitza a răspuns:

Haideti sa o ajutam pe Ioana ca atunci cand se face mare sa dea semenilor ei cu ceva in cap...Se poate trai fara o mana, sunt oameni care traiesc si fara nici o mana, scriu si mananca si isi cresc copiii http://www.netvideo.ro/view.php?cat=24&id=523! Sunt oameni care sunt pe moarte si pentru aceia nimeni nu "mediatizeaza" nimic! Sunt animale care au nevoie de ajutor si ne doare undeva de ele! Cand vad atata nestiinta imi vine sa zbier, voi chiar nu va ganditi putin ca se poate sa traiasca bine mersi? Normal, e un lucru pe care nu l-as dori nici celui mai mare dusman al meu, dar daca Dumnezeu asa a vrut, nu ai ce sa ii faci.Sunt oameni care nu au bani sa isi ia tratamentele de cancer sau sa isi faca citostaticele, sunt femei care nu au bani sa nasca sau sinistrati care au ramas in pielea goala si mai ales sunt atatia caini fara stapan carora daca le-ati da o bucata de carne pe strada v-ar ramane recunoscatori o viata. Dar de, asa-i romanu'...

| PureCherry a răspuns:

dau suma de 1000 de euro sper sa fie de ajutor!

| LittleandLiars a răspuns:

Buna am intrat pe blog si am scris un mass pe mess pentru ca prietenii mei sa dea mai departe massul

Am trimis si eu cu 10 euro
Este prea mica draguta si fragila

DUMNEZEU SA O AJUTE iar parintii sa se roge la DUMNEZEU deoarece nimeni nu este un DOCTOR MAI BUN CA DUMNEZEU

| cmm a răspuns:

Daca reusesti sa rezolvi problema cu sms-uri pentru donatie, cu mult drag, da-mi de stire, te rog

Răspuns utilizator avertizat
| tremurici a răspuns:

raised eyebrows
nu pot sa zic altceva decat, rusine sa va fie... o proteza bionica fie ea complet dina ur nu costa 185. 000 de eurohappy sunt 100% sigurwinkingadica...omglaughingdaca zicea acolo 85. 000 credeams i euhappydupa parerea mea eu sunt chiar milos. dar oricum.de ce sa donam cuiva bani pentru o mana cand putem dona cuiva cu cancer sau leucemie?happy mai ales ca asemenea operatii sunt mai ieftinehappy

| Lavu a răspuns:

Unii depasesc masura. imi are rau de fetita, este superba! am avut mana fisurata si mi-a fost super greu, deoarece in acel timp nu am putut face 2 dintre pasiunile mele[cantatu la chitara si la nai]

ar trebui ca toti sa facem un efort si sa donam cat putem, deoarece si ea sufera

| SEAL a răspuns:

Cum sa pui o asa intrebare CE AI FACE DACA NU AI AVEA O MANA? pai nu stiu cred ca as folosi doar una poate chiar mai stupida decat aia cu penisu in apa rece

| Ionutza2012 a răspuns (pentru SEAL):

Imediat ce devin membru senior te raportez, crede-ma! Nu prea mi se pare ca e cazul sa fojosesti cuvinte de-astea!

| ღKittyღ a răspuns:

Donez 10000 euro

| Bubiku a răspuns:

Radu, sa iti fie rusine.
Cum adica e o intrebare stupida? Ar trebuii sa spun mai pe romaneste si sa te intreb "tu gandesti ce spui sau spui vorbe prin *** " Intrebarea cu mana exprima mult, ceea ce tu nu cred ca intelegi. si in fine intrebarea consta in povestea Ioanei!

| Ioniboni a răspuns:

185. 000 de mii e exagerat si punct.
Sau opriti si voi o mica parte ca na, va pierdeti vremea si tociti amprentele? Mult si retine:
eu nu imi folosesc mana dreapta 100% si inteleg drama ei dar suma nu e de inteles.

| davidbuz_1713 a răspuns:

Poate ca este spam ce fac eu acum dar GO FUCK YOURSELF. Lumea nu are bani sa traiasca si voua ''va arde'' de proteza bionica. Nu este un om inapt. Poate trai. poate scrie, poate face orice, poate nu chiar asa de repede ( de ex la mancat ) dar totusi este un om ca oricare altul. Asa ca mai bine va cumparati altceva...

| cristi202 a răspuns:

E frumos ce se incearca aici. Se incearca. Insa banul e si ochiul dracului. Intr-o situatie asemanatoare, banii strinsi nici nu au ajuns la fetita de pe atunci pentru ca sa poate sa e foloseasca de ei pentru a-si imbunatati sanatatea. A avut cineva grija sa se piarda pe drum, spre marea dezamagire a parintilor. Sa nu uitam ca traim in Romania, unde, vorba aceea, "romanul s-a nascut ca sa fie hot". Eu nu as da nici un ban pina nu as verifica la singe ce se intimpla cu banii dati. Nici macar un leu.

| William a răspuns:

Daca nu as avea o mana m-as sinucide, nu pot sa joc metin doar cu o mana, si cu 2 e greu, cu una e imposibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit de dimineata si va raspund acum. Intre timp m-am documentat si eu deoarece stiti ca ne ferim de " tepe ".
Problema fetitei este cu adevarat grea, dar...
N-am inteles ce se poate si daca se poate face ceva la virsta ei, mai ales ca o mina bionica presupune o buna coordonare mintala ( exclus la virsta ei ). Pentru virsta ei am vazut ca nu exista " o mina " pe masura si nu cred ca s-ar putea folosi de ea.
Deci ce se poate acum?
Pina una alta cred ca ar fi bine sa o tratati normal sa o incurajati sa foloseasca mina pe care o are si sa nu-i transmiteti sentimentul de invaliditate.
Si supraexpunerea ei in public pentru a arata lumii " ce are " o poate afecta serios.
Eu zic ca consultati un psiholog cu care sa va sfatuiti si sa va invete cum este bine sa procedati pentru a nu-i produce si traume psihice.
Fetita este nascuta asa si pentru ea, infirmitatea vazuta de noi, nu exista. Pentru ea asa este normal deoarece asa s-a nascut. Este natura ei. Asta vreau sa spun, ca foarte important este acum comportamentul dvs.
Pentru a ma exprima mai clar dar si mai dur, nu iesiti cu ea ca la circ aratind lumii problema ei, in speranta ca adunati bani. Nu stiu ce veti reusi in privinta banilor dar sigur veti reusi sa imbolnaviti copilul.
Deci va recomand in primul rind o consiliere in familie cu un psiholog. Asta nu costa si ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of, stiu cum, e am mana in ghips si deja nu mai suport, si trebuie sa mai stau 3 saptamanalaughingma voi gandi la donatiiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare sincer rau de ea toti copii au dreptul sa fie normali dar nu am bani de donat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar nu sunt asociatii care se ocupa cu asemenea cazuri la noi de ex. da si va spun mai mare pensie de invaliditate decit aceste pers.sunt rare in lume insa in ro. poate nu exista asemenea drepturi iar statul ar trebui sa plateasca ei nu parintii fetei un asemenea caz cred ca doar in ro mai exista astazi pacat de fetita...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As dona dar n-am de unde si sper sa strangeti toti banii.
TE PUP!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ooo, ce trist.Stiati ca aceasta poveste a dumneavoastra a fost publicata in foarte multe carti? Cum se poate dona?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Konseriket sau cum te`o chema esti cam nesimtit straight face o s`o ajut pe micuta Ioana cum pot si cu cati bani pot:X

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, si eu am o fata pe nume tot Ioana, si este lumina ochilor mei. Stiu ce inseamna sa ai necazuri de acest gen. Din toata inima am sa ma rof la Dumnezeu pentru aceasta fetita Ioana, sa o ajute Dumnezeu, sa se stranga suma necesara pentru a o ajuta, am s-o pomenesc in rugaciunele mele speciale in fiecare seara. Ii doresc multa sanatate!

| GreenBubble a răspuns:

Cei care nu puteti ajuta macar nu mai faceti comentarii de prost gust...treceti pur si simplu mai departe.

| AcidCuSange a răspuns:

Off, of, of! Vezi tot feluri de cazuri la televizor! Imi pare din inima rau ca nu pot sa va ajut.Am si eu problemele mele! Imi pare rau, dar voi face totul sa va ajut! Dumnezeu sa o ajute pe micuta Ioana si pe parintii ei sa ii indeplineasca dorinta de a avea si ea cu ce sa scrie cand se va face mare. Dumnezeu sa va ajute!