| Andrey124 a întrebat:

Anime-ul vostru preferat si o descriere daca sa poate, va rog?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar unul?
Hm...e foarte greu.
Spiral
Death Note
Cawboy Bepop
Inuyasha
Yu Yu Hackusho
Blue Gender
Full Methal Panic& Full Methal Panic Fumoffu
Hell girl
Honey&Clover
Astea sunt doar cateva din cele "preferate"
(vezi descrierea pe wikipedia sau cinemagia)
Genurile sunt diferite.
Tie ce genuri iti plac?

| Blackrose4 a răspuns:

Naruto, Naruto Shippuden este anime-ul meu preferat.
Genuri: Acțiune, Comedie, Arte marțiale, Shounen, Super puteri.
Naruto Shippuden este continuarea seriei Naruto.
Presupun că ai auzit de acest anime.
În Naruto este vorba despre un incident care s-a întâmplat cu mulți ani în urmă- demonul vulpe cu nouă cozi a atacat satul Konoha (Satul Ascuns între frunze) şi a omorât mulți shinobi, cauzând numeroase pagube, satul aproape a fost distrus.
Pentru a proteja satul Konoha, conducătorul satului- Al patrulea hokage Uzumaki Minato (şi cu soția sa Kushina) şi-au dat viața. Minato a sigilat vulpea cu nouă cozi în fiul său nou-născut Naruto sperând că lumea îl va vedea pe Naruto (când va creşte) ca pe un erou. Din păcate acest lucru nu s-a întămplat. Uzumaki Naruto nu a fost privit cu ochi buni de către săteni şi a fost disprețuit deoarece toți vedeau în el acea vulpe cu nouă cozi care a distrus cu mulți ani în urmă satul. Nimeni nu îl vedea pe Naruto aşa cum este el, şi l-au izolat doar pentru că vulpea cu nouă cozi era sigilată în el şi pentru că le era teamă. Copilăria lui a fost crudă, a fost un singuratic fără părinți.
Mai târziu, Naruto a intrat la academie şi făcea tot felul de pozne, de glume, numai să atragă atenția celor din jur, să fie băgat şi el în seama. Întotdeauna a fost marginalizat de ceilalți şi stătea singur în locuri retrase neînțelegând de ce sătenii se comportă aşa urât cu el şi de ce îl privesc cu ură.
La începutul anime-ului, Naruto nu ştia că demonul vulpe cu nouă cozi a fost sigilat în el dar a aflat pe parcurs.
Pentru a fi recunoscut de săteni şi de ceilalți shinobi din satul său, visul lui Naruto era sa devină hokage. Era sigur că, dacă va deveni hokage lumea va începe să îl aprecieze şi să îl accepte.
La academie s-au format echipe de câte 3. Naruto a fost pus în echipă cu Haruno Sakura şi cu Uchiha Sasuke, avândul sensei pe Hatake Kakashi.
După ce au absolvit academia cei trei au început să aiba tot felul de misiuni şi sarcini pe care le primeau de la hokage.
Cu timpul, Uchiha Sasuke (pe care Naruto îl considera şi prieten şi rival) a părăsit satul Konoha deoarece vroia să se răzbune pe fratele său Itachi pentru că le-a ucis familia, iar pentru asta trebuia să se antreneze cu Orochimaru (un ninja fugar din satul Konoha, care a trădat satul). Naruto nu a suportat gândul că prietenul său Sasuke a ales această cale şi era de părere că răzbunarea nu aduce nimic bun, decât suferință şi singurătate. Misiunea lui a fost să îl aducă pe prietenul său Sasuke înapoi în Konoha.
Cei doi s-au luptat într-un loc care se numea Valea Pierzaniei, şi pentru că Naruto a fost mai slab decăt Sasuke în acel moment, Sasuke la învins şi a plecat. Când s-a trezit, Naruto se afla la spital în satul Konoha şi a fost foarte dezamăgit de el însuşi pentru că nu a reuşit să îşi aduca prietenul înapoi în sat. Mai apoi, Naruto a plecat din sat cu Jiraya (un shinobi foarte puternic din Konoha, care a fost în echipă cu Orochimaru). Acesta i-a devenit maestru lui Naruto şi timp de 3 ani la antrenat pentru a deveni mai puternic şi pentru al pregăti pentru tot ce urmează. Multe obstacole şi multe pericole aveau să-l aștepte.
Când Naruto pleacă cu Jiraya din Konoha se termină anime-ul Naruto.
De aici, începe seria Naruto Shippuden.
Naruto se întoarce după 3 ani de zile în satul său natal. Este schimbat. A crescut şi nu mai este un copil. Este mai înalt şi bineînțeles, mai puternic.
Acesta primeşte o misiune importantă de al salva pe Kazekage (conducătorul unui alt sat- Satul Nisipului). După această misiune care s-a încheiat cu bine, Naruto începe să fie privit cu ochi mai buni, dar nu recunoscut în totalitate.
De-a lungul timpului, Naruto a avut câteva încercări eşuate de al salva pe Sasuke dar niciodată nu a renunțat la prietenul său şi s-a încăpățânat să îl salveze. Când toți ceilalți îi spuneau să renunțe la Sasuke el nu asculta.
Uşor, uşor, prin forțe proprii Uzumaki Naruto a devenit eroul Satului Ascuns Între Frunze.
Când a izbucnit un nou război ninja, Sasuke s-a alăturat lui Naruto. Acum ei luptă împreună.

Ştiu că am scris un roman dar nu m-am putut abține. Îmi place să povestesc despre anime-ul meu favorit. happy

| Sachabella a răspuns:

Hellsing(genurile sunt: Acţiune, dramă, horror, supranatural)- o organizaţie ce aparţine de guvernul britanic, luptă de mulţi ani împotriva creaturilor nopţii care caută să atenteze la siguranţa omenirii. Liderul curent al acestei organizaţii, Integra Wingates Hellsing îşi controlează propria armată exterminatoare, dar aceasta păleşte în faţa celui mai neînfricat călău al vampirilor aflat în subordinea sa, un bărbat pe nume Alucard, care el însuşi este un vampir. Alături de majordomul misterios al Integrei, Walter şi de noua vampiriţă pe nume Victoria Seras, organizaţia Hellsing trebuie să facă faţă nu doar strigoilor şi vampirilor de zi cu zi, dar şi unei organizaţii ce aparţine de Vatican cât şi Milleniumului, un grup enigmatic format de creaturi chinuite de dorinţa de răzbunare.
O bătălie sângeroasă e pe cale să înceapă. Iar când Iadul le cântă, morţii dansează.