| Bellinda99 a întrebat:

Buna tongue! Cine a parut prima oara oul sau gaina? coolcoolcool...laughinglaughing

26 răspunsuri:
| HaruhiFujioka a răspuns:

Gaina

| Cristianne a răspuns:

Hamsterul.

evenso
| evenso a răspuns:

Dupa secole de incertitudini si discutii filosofice, in sfarsit s-a aflat misterul celei mai controversate dileme din istoria animalelor - ce-a fost mai intai: oul sau gaina? Ei bine, cercetatorii britanici au ajuns la concluzia ca nu putea fi ou fara gaina, asa ca aceasta ghicitoare are de-acum inainte un raspuns: intai a fost gaina!
Te intrebi cum au ajuns cercetatorii la aceasta concluzie? Simplu: au descoperit ca oul nu putea exista decat in interiorul gainii. O proteina, numita ovocledidin-17 sau OC-17 - actioneaza ca un catalizator in dezvoltarea rapida a coajei oului. Coaja este esentiala pentru ca embrionul sa se dezvolte.

Oul sau gaina?
Cine a stat in spatele acestei cercetari, te intrebi? Cercetatorii de la universitatile din Sheffield si Warwick. Folosindu-se de un calculator sofisticat numit HECToR, oamenii de stiinta au reusit sa vada in detaliu formarea unui ou. Studiul a evidentiat faptul ca proteina OC-17 este cruciala in cristalizare - primele stadii ale formarii coajei de ou, transformand carbonatul de calciu in cristale de calcit.

Aceste cristale de calcit se regasesc in numeroase oase si coji dar la gaini, aceste coji se formeaza mai rapid decat la orice alta specie, dezvoltandu-se 6 grame de coaja in 24 de ore. Aceasta descoperire confirma multe supozitii conform carora intr-adevar, intai a fost GAINA.

| Mus1k a răspuns (pentru evenso):

Cercetatorii si restul lumii nu s-au gandit la lucrul asta :

Mai intai a fost cocosul. DUPA gaina, au facut 1 ou. Nu poate sa faca singura chestia asta.

| Bellinda99 explică (pentru Mus1k):

laughing.Ce chestielaughing..Nu m-as fi ganditlaughing!

| Mus1k a răspuns (pentru Bellinda99):

Raspunsul asta il am in cap de la varsta de 8 ani. Acum am 13.

| Bellinda99 explică (pentru Mus1k):

Haalaughing..de la 8 ani.laughing...Esti aproape de o seama cu minetongue...Eu in vara implinesc 13tongue

| DolsePapusika a răspuns (pentru Mus1k):

laughing logic laughing dc nu ne-am gandit la asta laughing

| CriminalăÎnSerie a răspuns:

Daca pui "laughinglaughing" nu esti amuzanta.

| Bellinda99 explică (pentru CriminalăÎnSerie):

Ok.worried.Dar ce ai vrea sa pun cryingcrying?

| Tynnna a răspuns:

Gaina!

| Tynnna a răspuns:

Revin cu un raspuns. Am doua teorii. In intrebare nu se mentioneaza ca e ou de gaina nu? 1. prima data a existat oul, pentru ca dinozaurii depuneau oua cu mult inainte ca gainile sa existe. 2. daca totusi se refera la ou de gaina, prima data a existat gaina, pentru ca Dumnezeu a facut mai intai animalele si apoi gaina a facut oul. big grin

| InsartIuzarneimHiar a răspuns (pentru Tynnna):

La Varianta 2 m-am gandit si eu big grin

| Tynnna a răspuns (pentru InsartIuzarneimHiar):

Ma bucur ca mai gandeste cineva ca mine big grin

| Nymeria a răspuns:

Oul bineinteles dinozauri faceau oua pe urma au evoluat gainile care au facut ouale existente de mult timp

| Diia94 a răspuns:

La asta ma gandeam eu acu 2 zilelaughing Seara pe la 12 noaptealaughing)

| marialungu a răspuns:

Gaina, foarte simplu

| pufy6646475 a răspuns:

Intrebarea asta multora le pare o gluma.Dar dupa ce te gandesti mai mult chiar incepi sa zici "oare cine a fost primul". Primul raspuns care iti vine in minte ar fi gaina "de unde a aparut oul de la gaina".Dar daca stai si te gandesti si mai mult zici "dar gaina nu din ou a aparut"...si tot asa iti zbati capul cu o intrebare destul de ciudata si tot nu ii dai de capat.Te contrazici singur!

| Bellinda99 explică:

Wow...25 de raspunsurilaughing..Haiii mai raspundetiii!laughing

| adiynaelena76 a răspuns:

Daca nu se specifica ce tip de ou atunci OUL. Ganditi-va ca nu a fost gaina primul animal care a depus un ou.

| rares80gold a răspuns:

Gaina simplu fiindca oul trebuie clocit. laughing

| AnDr3D33aLoV3 a răspuns:

Gaina...normal

| andreea543 a răspuns:

Gaina deoarece trebuie cine sa faca oul sau daca stau sa ma gandesc gaina din ce a iesit? ..asa ca nu prea sunt sigura...

| ely20ely a răspuns:

Oul pentru ca din el a iesit un puui si s-a facut gaina