| qM3ria1 a întrebat:

Ce a fost prima oară, oul sau găina?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Predestination (2014). Vizionare placuta.

Si daca chiar nu o sa te uiti... nu a fost nici una din cele doua, daca ne referim exact la sensul cuvantului prespectiv, sau ma rog, al cuvintelor. Gaina, exact gaina noastra, din ziua de azi si oul, exact oul care exista astazi, nu au existat pe atunci. Prin evolutia ADN-ului o specie de "pasare" care nu a iesit din ou si presupun ca a trait foarte mult timp, supusa mutatiilor, a facut un ou. Acel ou, supus si el anumitor mutati, a dus la crearea unei noi specii. Acea specie a continuat cu acele oua si asa mai departe pana cand s-a ajuns la gaina noastra. Insa primul ou nu s-a putut numi ou, poate nu avea coaja, poate nu avea alte proprietati pe care le au ouale noastre. Drept urmare tot procesul a fost unul extrem de lent.

2 răspunsuri:
| anonima182000 a răspuns:

Dumnezeu a fost după a creat natura adică printre altele găina care a făcut un ou și asa mai departe...

| Iulia2626 a răspuns:

Găină? (răspuns real)