| valerikaa a întrebat:

spuneti-mi niste anime-uri romance (o descriere scurta) funda!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă Vampire Knight, e printre preferatele mele. Are de toate, n-ai cum să te plictiseşti.
Aşa deci, este o fată, Yuuki, iar când era mică era să fie omorâtă de un vampir, dar e salvată de un alt vampir, Kaname (awww, cât e de drăguuuț :3).
Ea a fost adoptată de directorul unei şcoli care în timpul zilei predă oamenilor iar în timpul nopții vampirilor. Yuuki şi Zero (şi ăsta-i drăguuuuț) sunt prefecți, adică au rolul de a patrula noaptea pentru a vedea dacă e totul în regulă. Ei cresc împreună de 4 ani, de când directorul l-a adoptat şi pe el, când părinții lui au fost ucişi de un vampir. Zero urăşte vampirii, dar ascunde un lucru... şi el e un vampir. A fost transformat în vampir când au murit părinții lui. Erau nişte pastile pe care trebuia să le ia (un fel de înlocuitor al sângelui), dar organismul lui le-a respins, aşa că... într-o seară s-a transformat atât de mult încât a muşcat-o pe Yuuki pentru sânge.
Ea află adevărul şi e genuuuul ăla de şoc, foarte dramatic.
Ah da, Kaname şi ceilalți vampiri (care au sânge nobil) sunt în conflict cu Zero, care încă stă cu studenții obişnuiți, care nu ştiu că el e vampir.
Apoi mai apare un vânător care şi-a pierdut un ochi pentru a-l salva pe Zero când era copil, dar acum trebuie să îl ucidă pentru a nu ajunge un vampir de gradul E (de-ăia care omoară oameni) şi aiiiiici începe cu adevărat toată acțiunea...sau drama.
Pe parcurs, anime-ul dă o senzație cum că Yuuki trebuie să aleagă între Kaname şi Zero. Cred că aşa şi este de fapt :))
Ea ține la amândoi, însă vrea să îl protejeze pe Zero cu orice preț.
Kaname l-ar fi putut omorî oricând pe Zero, dar nu face asta pentru a nu o pierde pe Yuuki.

| Nanami利 a răspuns:

Kamisama Hajimemashita
Inu x boku ss
Brothers conflict
Kaichou wa maid sama
Shugo chara
Astea-s preferatele melelaughing

| BlackRaven45 a răspuns:

Cu dragă inimă îţi recomand:
1. Kamisama Kiss (Kamisama Hajimemashita) (13 episoade + 2 OVA-uri)

Gen: Comedy, Demons, Fantasy, Romance, Shoujo, Supranatural

Este vorba despre o fată (17 ani) pe nume Nanami care a rămas fără casă din cauza datorilor tatălui ei. După ce ea salvează un tip de un câine care îl atacase, acesta îi dă casa lui pentru că a spus că el nu mai are nevoie de ea. Casa lui era de fapt un templu. În templu se află două spirite pe nume Onikiri şi Kotetsu şi un Spirit Vulpe Albă pe nume Tomoe. În fine, Tomoe ajunge să fie servitorul ei şi cu timpul Nanami ajunge să se îndrăgostească de Tomoe.

Dacă ai vizionat anime-ul şi ţi-a plăcut am deosebita plăcere să-ţi spun că anime-ul a primit undă verde pentru un sezon 2. Nu a fost anunţată data exactă dar cel mai probabil va apărea în vara anului 2015. *Cred*

Iubesc anime-ul ăsta! E preferatul meu!

| an0therkid a răspuns:

Ouran High School Host Club
e vechi da' haios
cred ca l-ai vazut tongue