| TempestUV a întrebat:

Ce inseamna Spoiler? Sunt eu mai proasta si u imi dau seama.Ma astept la raspunsuri serioase.

Răspuns Câştigător
| єχcєєℓ a răspuns:

Păi dacă eu îți dau un spoiler înseamnă că îți spun ce se va întâmpla în capitolele următoare/episoadele următoare pe care tu probabil nu le-ai vazut încă big grin

4 răspunsuri:
| ryuu a răspuns:

A povesti sau a aduce in discutie evenimente importante si poate strica placerea altcuiva de a urmari acea poveste, indiferent ca este film, carte, serial etc. Aici referindu-ne la anime si manga.
A nu se confunda cu sinopsisul, acesta fiind o sintetizare a intregii povesti, ce nu mentioneaza si acele momente importante.

Sper ca te-am lamurit. big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Firstdouble2 a răspuns:

Un spoiler (în engleză: cineva care strică) este un dispozitiv aerodinamic care 'strică' curenții de aer nefavorabili în jurul unui autovehicul în mișcare pentru a mări stabilitatea la viteze mari și pentru a reduce rezistența aerodinamică.

| ryuu a răspuns (pentru Firstdouble2):

Ea s-a referit la verbul a face spoiler, nu la substantivul spoiler. Ar fi trebuit sa mentionezi sursa Wiki.