| SsAa a întrebat:

Ce inseamna a dezarhiva? Vreau raspunsuri serioase ...Multumesc funda!

Răspuns Câştigător
| música a răspuns:

Buna Sybii

A dezarhiva.nu inseamna a sterge documentele din arhiva calculatorului.ci a scoate din arhiva anumite fisire, jocuri sau filme.de obicei sunt arhivate pentru a ocupa un loc cat mai mic in pc.sau pe un CD/DVD.programele de arhivare sunt : winrar, winzip.ca sa poti dezarhiva si arhiva un fisier sau ce ai tu nevoie trebuie sa ai aceste programe instalate la tine in pc.cum recunosti daca fisierul respectiv e arhivat; simplu.iti apare fisierul acela sub orma unor carticele, iar ca sa il dezarhivezi iti instalezi winrar sau winzip.depinde cu ce e arhivat...pe pc-ul tau apoi dai click dreapta pe fisierul arhivat si iti apar 3 optiuni
1.prima optiune "Extract Files"...se foloseste pentru a putea tuh sa alegi unde ai vrea sa iti dezarhiveze respectivul fisier.
2.a 2 a optiune "Extract here".se foloseste pentru a putea sa dezarhivezi fisierul exact unde se afla si cel arhivat si nu it face un alt subfolder separat cu fisele pe care le contine.
3.a 3 a optiune "Extract to."..se foloseste pentru a dezarhiva fisierul insa iti face un subfoler separat cu toate fisele ce le contine
Cam asta e treaba cu dezarhivatul. sper ca te-am putut ajuta cu ceva
Succes la dezarhivat si numai bine iti doresc, Maryan

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| música a răspuns:

REVIn.caci am uitat sa iti dau si link-urile de unde poti descarca cele 2 programe de dezarhivat
1. winrar : http://www.downloadwinrar.org/
2. winzip : http://download.cnet.com/......03164.html

de aici le poti descarca si instala la tine in pc...merg sigur cele 2 link-uri de descarcare.deocamdata parerea mea.instaleaza mai intai winrar si apoi vezi daca este nevoie si de celalalt.
Succes!

| SMaricel a răspuns:

Poate insemna si latceva de ex:tu descarci un program de pe net si trebuie sa-l dezarhivezi, adica sa il aduci la forma cat mai complexa pentru ca dezarhivat nu are valoare(winrar)

| AlexStoica98 a răspuns:

Inseamna ca iti sterge tot ce ai pus in trecut toate documentele din arhiva din trecutul calculatorului se sterg...

FUNDA plz

| YOopGirl a răspuns:

Inseamna ca iti sterge tot ce ai pus in trecut toate documentele din arhiva din trecutul calculatorului se sterg!