| RochEq a întrebat:

Cine castiga dintre Itachi si Jiraya?
dati argumente

Răspuns Câştigător
| Niklauss a răspuns:

Itachi bineinteles. Glumesti? ( fara suparare ). Dar Itachi este din clanul Uciha si poseda mangekyou sharingan.
Si din lupta lui cu Sasuke ai vazut banuiesc ca avea nite tehnici super belea. nuami daca ar folosi Amaterasu Jiraya ar fi pierdut pentru ca el nu e nici genu care sa fie rapid si nici sa foloseasca clone. Genjutsu daca foloseste este inca una. si Susanoo dati seama ca Dintr-o lovitura papa Jiraya. cu Sasuke nu sia folosit toata puterea. Daca te uiti la Manga o sa vezi cum Itachi a folosit Izanami pe Kabuto si dupa aia lar omora. deci Itachi este castigotorul. Sper ca te-am ajutat.

5 răspunsuri:
| birdie14 a răspuns:

Cred că Itachi.Deşi Jiraiya este unul dintre cei 3 Mari Sannini, nu cred că ar ieşi învingător într-o luptă împotriva lui Itachi.Motivul:Itachi este utilizatorul unei tehnici Kekkei Genkai:Sharingan, şi chiar ştie cum să o stăpânească. Spre exemplu, în pre-Shippuden, Itachi reuşeşte să scape din stomacul broaştei lui Jiraiya folosind Amaterasu.De asemenea folosind Susanoo, cu Oglinda Yata şi Sabia lui Totsuka cred că Itachi ar fi invincibil, desigur doar dacă ar fi la puetere maximă.

| Cristian2003 a răspuns:

Tu de ce ai mai pus intrebarea asta, ca toata lumea stie ca Itachi este mai puternic decat Jiraya

| Lionsgate a răspuns:

Jiraya

| Zoki a răspuns:

Jiraya si Itachi sunt doi shinobi foarte talentati si puternici. Daca ar avea loc o lupta intre ei probabil ar fi ceva spectacular - Sannin vs Sharingan. Dupa parerea mea ar castiga totusi Itachi, cu toate ca ar fi greu pentru el.
De ce?
Pentru ca Itachi are:

1)Sharingan, inclusiv toate tehnicile genjutsu, evident
2)Oglinda Yata si Sabia lui Totsuka ( probabil le-ai vazut cum functioneaza in lupta cu Sasuke)
3)Susanoo( cu toate ca are un punct slab, este greu de gasit)
4)Amaterasu ( care este putin diferita de obisnuitele tehnici sharingan)

Acum iata motivele pentru care cred ca ar fi o lupta grea:
1) Jiraya este un sannin, iar acest titlu nu se obtine usor
2) L-a invatat pe Naruto cum ar trebui sa scape dintr-o tehnica genjutsu, deci probabil ar avea sanse impotriva lui Itachi
3)Cu toate ca Sage Mode este incomplet, are acea tehnica de genjutsu pe care o fac Ma si Pa (cred ca asa se numesc broastele alea batrane) si pot sa spun ca e destul de puternica, doar ca are nevoie de timp sa se incarce, iar timpul in cazul acesta nu il poti obtine usor

Sper ca ti-am fost de ajutor happy

| AndradaRoxana9 a răspuns:

Buna.
Dupa parerea mea, intr-o lupta dintre Jiraya si Itachi, ar castiga cu siguranta Itachi. Din punctul meu de vedere, este mult mai puternic Itachi decat Jiraya( chiar daca Jiraya este unul dintre cei 3 Sannini). Itachi are tactici de lupta mult mai bune si cel mai important poseda Sharingan-ul.
Pa, pa.