| PapushaDeCristaL a întrebat:

Credeti in fantome?

sau ati vazut una vreodata? daca da cum?

dau funda celei mai interesante intamplaribig grin

Răspuns Câştigător
| MyNameIsNotImportant a răspuns:

Asta cu fantomele mi-a s`a intamplat mie acum cativa ani si crede-ma am ramas traumatizata cateva luni. Totul a inceput cand m`am mutat intr-un apartament.De cand am intrat in casa mi-a fost frica ( parinti mei spun ca stramosesc de la bunica puterea sa simt spiritele dar nu e cine stie ce ) Mirosea urat de tot. A amar intr-un fel. Mama a zis ca nu simte nimic ( am uitat sa precizez ca aveam in jur de 7 ani ) peste cateva zile ne-am mutat. Si de aici a inceput teroarea. Seara se misca scaunul de la mine din dormitor ( dormeam singura ) Se auzeau cainii latrand dar nu erau pe nicaieri caini. Noaptea zbura patura de pe mine. Mama nu ma credea da` intr-o zi am plans atat de m`a lasat mama sa dorm cu ea in seara aia.Stateam in pat si nu puteam sa dorm si ma tot fataiam si mama s`a intors cu capul la mine she avea ochii rosii si a zis DORMI she m`am speriat. A doua zi dimineata eram la baie si ma spalam pe dinti.Am lasat capul in jos si apoi cand am ridicat capul si m`m uitat in oglinda intr-o fractiune de secunda am vazut un om batran cu parul alb vanat la fata care statea in spatele meu.Atunci am tipat si am fugit la bucatarie unde era mama cu noua ei prietena o vecina de acolo din bloc cu care bea cafeaua si i-am povestit mamei chestia asta si a zis ''Termina nu e adevart e doar imaginatia ta'' si atunci vecina a zi ''Cred ca copilul nu minte nu stiti ca la voi in baie s`a spanzurat fostul propietar''? Mama a ramas masca cand a auzit.

Poate nu pare prea infricosator cand cititi dar daca traiati momentele alea...Si orice ar fi sa stiti ca e real pentru ca mi s`a intamplat chiar mie in anul 2004 cam asa

| qpFrancii a răspuns (pentru MyNameIsNotImportant):

Si pe urma v-ati mutat in alta parte?

| qpFrancii a răspuns (pentru qpFrancii):

Zic la intrebarea cu fundita

20 răspunsuri:
| Nymphetamine a răspuns:

Daca as crede probabil as vedea, dar cum nu cred nu vad.;]

| Sclipiciii a răspuns:

Nu nu cred. Uita-te la bloody mary si ai sa vezi cum trebuie sa faci ca sa-ti apara una.devil

| Muhteşem a răspuns:

Eu nu cred pana nu vad,dar sunt povesti pe care le-am auzit de mi s-a facut piele de gaina,au zis unele persoane ca au vazut tot felul de fantome,povesteau bunicii,si in general oamenii invarsta.Din cate imi aduc aminte imi spuneau bunicii ca o mireasa a murit in ziua nuntii ei intr-un accident de masina inainte sa ajunga la biserica iar cei ce au trecut pe strada aceea au murit si ei la fel,si intr-o seara un om mergea pe acolo pe jos si a spus ca simtea pe cineva in spatele sau iar cand s-a uitat a aparut o fata imbracata in mireasa, si de frica a facut stop cardiac.

Mai era una, i s-a intamplat unui vecin de al meu.In timp ce dormea a simtit ca sta ceva pe spatele sau si cand s-a ridicat pe pat langa el era ceva ca o maimuta cu doua cornite.

Atata e tot ce retin, stiam mai multe...

| PinkDea a răspuns:

Nu cred, nu am vazut happy

| Sellena_4766 a răspuns:

In primul rand,intrebarea nu mi se pare deloc amuzanta.
In al doilea rand,nu cred in fantome,cred in Dumnezeu,am vazut fel si fel de chestii,documente,filme si totusi nu am chef sa cred. daca ar exista, evident ca nu doar a-i auzi de vreo fantoma, dar ai trai pe pielea ta.

| asanuma10 a răspuns:

Odata pe la 12:00 noaptea am fost la biserica noastra care e la baraj.
in jurul ei de plimba ceva cu aripi si era mare si rosu
si apoi ala rosu s-a oprit si s-a uitat la mine
atunci am inceput sa fug si sa plang
m-am mai uitat o data inapoi si atunci sa transformat in cenusa

| MaiBineAnonimDecatCriticat a răspuns:

Am citit mai jos ceva gen "Nu cred in fantome, cred in D-zeu". Automat daca ai credinta in D-zeu, crezi si in chestiile astea.Stiti ca se spune ca atunci cand murim exista ca un portal care ne ajuta sa trecem dincolo, iar daca nu reusim sa trecem sufletul nostru ramane aici si poate lua anumite forme incercand sa luam legatura cu persoanele dragi.Insa nu ne dam seama ca noi, ca spirite, speriem pe ceilalti fara voia noastra.
Si legat de intamplari.Acum cativa ani,cand a murit bunicul meu,a inceput sa ne apara in vise ( mie si fratelui meu), incercand sa ne spuna sa ne ferim de cineva ca este o persoana rea care o sa ne distruga atat fizic, cat si psihic.La inceput nu am luat in seama, am crezut ca visam asta doar pentru ca am ramas traumatizati de moartea sa.Dar apoi seara de seara se intamplau lucruri ciudate cand ne bagam la somn. Fratelui meu i-a aparut o mana mare si neagra care vroia sa il atinga, apoi pe la fereastra trecea mereu o silueta care se ducea spre camera unde statea bunicul.Auzeam des voci in noapte.Si inca ceva de care nici pana in momentul de fata nu stiu daca erau vise sau nu, ma bagam in pat,cu plapuma pe cap, adormeam, iar dintr-o data ma terzeam ca ceva sarise pe mine si ma strangea de maini si nu ma lasa sa scot capul afara sa vad ce era.Si apoi brusc saream din pat ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat si ar fi fost un cosmar, dar ma dureau ingrozitor mainile de unde se presupunea ca ma strangea acea chestie in vis.
Si au mai fost unele chestii cu o casa bantuita din vecinatati...dar nu vreau sa ma mai gandesc la asta. Nici eu nu credeam in astfel de chestii, dar de atunci cred.

| VintageGeisha a răspuns:

Pai eu nu prea stiu daca sa cred sau daca nu pentru ca mie mi s-a intamplat un caz cam wird cand eram intr-o vacanta de iarna.
Tata acum 2-3 ani a mostenit o casa de la bunicul meu, el avand inca un frate, bunicii mei au impartit 2 case una la mare si una la munte si i-a lasat pe fiecare sa aleaga.
Casele nu erau construite de bunicii mei, au fost cumparate prin ' '70 cand atunci erau casele de vacanta super ieftine, iar tatal tatalui meu a vrut sa faca pensiuni in ambele locuri.Afacera i-a reusit pana in 2004 cand a zis sa facem ce vrem cu ele, insa noi ne-am facut casa aceea mare casa de vacanta ca era intr-o zona turistica foarte buna si oricand o puteam refolosi ca si pensiune.In fine deal-ul s-a facut si in vacanta de craciun am zis sa invitam niste prieteni sa sarbatorim.In weekend era petrecerea, insa noi am fost nevoiti sa mergem cu vreo 4 zile inainte pentru a aranja camerele si a decora, fiind si prima data cand "ne mutam" in casa.
Am uitat sa mentionez ca erau niste zvonuri creepy p'acolo insa nu am dat atentie.
Pana intr-o seara cand in ziua a 3-a inainte de cele 2 zile de party cand pe la 3:00 am auzit un zgomot la parter destul de puternic avand in vedere ca eu care stateam la etajul 2 l-am auzit.
Tata a coborat sa vada ce e insa zgomotul s-a oprit,a mers inapoi si s-a intors sa verifice ce fac,eu stateam in mijlocul patului cu o carte groasa in mana gata sa tintesc inamicu,insa tata mi-a spus sa ma linistesc si ca nu era decat mopul pus de mama pe perete.

Ma-m inchis in camera, insa nu dupa mult timp acelasi zgomot se auzea ca si cum venea de pe holul etajului al doilea, si cum parintii mei s-au inchis in camera nu au mai avut cum sa auda.Asa ca speriata de moarte am luat veoza si m-am dus in dreptul usii sa vad ce se intampla,insa fara prea mult curaj am ramas doar in fata usii cu veoza in mana si cand adrenalina a aparut in sfarsit am deschis incet usa si am mers pana in capatul coridorului, incercand sa aprind intrerupatorul care se afla nu cum mult de mine, insa cand l-am aprins s-a format o flama ce a durat nici 5 sec si in secundele alea am deslusit o silueta care era putin deformata la baza gatului si a picoarelor,si din cate am vazut avea un instrument pe care tarani il foloseau demult pentru a alinea oile,insa nici pana acum nu sunt sigura de ce era,in orice caz am fugit cat ma-u tinut picioarele la camera parintilor mei insa in "plimbarea" mea m-am impiedicat de obiectul ala si avand noroc ca nu sunt deloc impiedicata am reusit sa ma tin pe picoare,insa ce e ciudat este ca la fiecare etaj se facea aceeasi flama care stralucea la alt etaj mai mult s-au mai putin, si puteam sa deslusesc mai mult din aceea aratare cu fiecare treapta urcata.
Am reusit sa vad ca semana cu un cioban care era mutilat pe o parte insa cred ca cioban nu e tocmai portivit ca nici hainele nici fata nu era asemanata cu unul ci mai degraba cu un taietor de lemne in orice caz nu am putut ajunge la usa parintilor mei ca era prea departe asa ca m-am intors in camera si am inchis toate ferestrele si usile iar luminile erau toate aprinse.
Cand le-am povestit alor mei aproape ca izbucnisera in ras si mi-au spus ca poate erau vecinii care aveau o defectiune tehnica la prize insa ei au reusit sa-mi explice dau licarirea luminilor nu si silueta vazuta, insa m-au lasat sa merg acasa cu trenul folosind scuza ca ma doare foarte rau in partea dreapta si ca bunicii o sa ma duca la spital imediat ce ajung.
Am aflat cu mult dupa ce s-au intors ca au avut si ei o intamplare similara in ajunul craciunului fix la 3 zile dupa mine insa n-au vrut sa vorbeasca.Insa acolo nu ne-am mai intors, am vandut casa iar cu banii aia am plecat in Paris, iar cei ce au luat casa..."God keep them in guard"

| Bluu08 a răspuns:

Nu cred...Si nici nu am vazut

| biia_6810 a răspuns:

Nu cred si nu am vazut adica am vazut la petrecera de halloween laughingera dragut costumul smugsmugsmugsmug... bine ca s-au mai intamplat cazurii paranormale si sa stii ca exista 2 tipuri de fantome
-cele care stiu ca au murit
-si cele care nu stiu si ink traiesc printre oamenii...dar pentru asta iti trebuie multa energie

| Princess_6005 a răspuns:

Nu cred si nu am vazut.

| Princess_6005 a răspuns:

Ti-am dat idul pe privat

| Shady132 a răspuns:

Nu! Nu cred in asa ceva si nu am vazut in viata mea vreo fantoma pentru ca nu exista.

| gabytza_5020 a răspuns:

thinking nu am vazut dar credlaughing

| Alexuţa_Ale_1998 a răspuns:

Buna! Si eu am patit: Eram la o prietena foarte buna! Ne-am facut niste poze Ne-am uitat la ele si erau in regula, nimic paranormal. Dupa cateva luni ne-am uitat ca sa le punem pe facebook.Prietena mea a zis: "Ale. Eram singuure cand am facut pozele, nu?" Eu : "Da tu, de ce?" Ea: "Pai vezi ceva bizar la poze, tu nu?" Eu : "Nu, tu vezi?" Ea: "Da, uita-te mai bine la usa!"Atunci am vazut ceva incredibil.Era un cap dupa usa... Atunci m-am tot gandit si m-am tot gandit... Dar nu am gasit nici un raspun. Dar, asta ee. Nu stiu. Eu nu prea cred in fantome.

| Lenaa a răspuns:

Nu preaa creeed, dar din ce vad la Fenomene stranii. devil.

| alien23 a răspuns:

Da as putea spune ca m-i s-a intamplat ceva.In anul 2009 un tovaras de-al meu(gabi) mi-a zis sa stau la el intr-o seara, acasa, pentru-ca a ramas decat cu fratele lui mai mic (Sorin 8 ani), parintii lui fiind plecati la pomana de 7 ani a bunicii lui (ultima pomana). Toate bune si frumoase pana la ora 23:00 cand Gabi il trimite la culcare pe fratele lui fiind mai mic trebuie sa doarma, era tarziu pentru el.Noi am ramas ne uitam la TV la PC, cand deodata lumina din hol se aprindea si se stingea singura (ora cam 23:30), noi credeam ca Sorin ne face vreo farsa si scoate mana usor pe langa usa si el o tot stinge si aprinde.Ne-am dus peste el in camera si dormea linistit cu plapuma peste el si nici nu zambea, daca mintea trebuia sa rada.Noi am luat niste banda de izolir si am dat peste intrerupator, in caz ca Sorin facea asa avea sa dea jos banda. Dupa 5 min dupa ce am lipit ala, iar a inceput sa se aprinda si sa se stinga, ne-am dus repede la intrerupator sa vedem cum este si tot era intact, ne-am cam speriat putin si am zis ca or fi firele devina.Pe la ora 02:00 lumina sa aprins si ne-am uitat foarte repede spre hol si era o silueta cu spatele la noi care se ducea usor spre baie, eu unu am inceput sa imi fac la cruci cu limba-n gura vreo 200 incontinuu big grin (nu radeti tongue) imediat cum silueta a intrat in baie s-a stins si lumina Gabi a apucat sa-mi zica printre buze ca nu cumva silueta sa-l auda "e bunica" atunci mi s-a ridicat parul instantaneu pe mine. Nu am dormit nici unu nici 2 secunde toata noaptea, dimineata avand parintii lui sa vina acasa. Facanduse dimineata, Gabi imi zice sa raman in casa cu Sorin ca el se duce pana la biserica sa vb cu preotu.A vb el cu preotu si i-a zis ca da era bunica lui fiind ultima pomana daca el si cu fratele lui nu au fost la pomana ei, asa ca pentru ultima oara, a venit ea la ei sa vada ca sunt bine si sanatosi happy. Si am mai trecut si prin mai multe cat si eu cat si mama si o fosta prietena de-a mea. happy Sloganu meu e urmatoru "Crezi in Dumnezeu? trebuie sa crezi unpic si in fantome " happy

| ianisvladxpt a răspuns:

Am vazut una. Eram in vacanta mare, nu aveam ce face si am cautat instructiuni cu un prieten cum sa facem spiritism. Am vopsit o oglinda in negru, am pus 4 lumanari in fiecare colt al ei si ne-am scris numele pe ea cu vopsea rosie ( am facut asta la 12 noaptea). Nu s-a intamplat nimic asa ca ne-am dus acasa. Eu dormeam singur in camera.Pe la 3 noaptea m-am trezit si m-am dus la bucatarie sa mananc ceva.Mi-am taiat o felie de p-aine si am pus gem de mure pe ea. De odata s-a luat curentul si nu am mai vazut nimic.Am auzit un zgomot si dupa aceea cand a fulgerat am vazut ceva si m-am dat in spate si mi-a cazut cutitul pe picior. A venit maicamea m-a dus la spital... Intr-un fel nu cred ca o fantoma mi-a bgat cutitul in picior dar nici cutitul nu a facut picioare sa se mute din mijlocul mesei pe marginea ei.