| deadeutzaaaaaaa a întrebat:

Credeti in fantome? ati vazut vreodata una sau vi s-a intamplat ceva ciudat?

21 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Fantomele exista, au fost surprinse de catre aparatele EVP, pe camerele de supraveghere activitatile lor si in fotografii.
Fantomele pot fi:
-spirite care au ramas blocate in lumea materiala.
-entitati benefice/malefice.
-produsul unor emotii extreme, gen ura. Cumva-cumva, o ura extrema in masa, se poate transforma intr-un fel de entitate.

| danay72 a răspuns:

Nu pentru ca Biblia arata clar că sufletul e omul si cand moare nu mai stie nimic. Eclesiastul9:5,6,10,ezechiel18:4

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Ecclesiastul 9,5 prezintă UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel PROFAN materialist ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei dezbateri ce are loc în mintea autorului.

Este clar că acest pasaj, Ecc 9, 5 EXPRIMĂ O CONCEPŢIE STRĂINĂ DE DUMNEZEU!
În Eclesiastul 9, 2 se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată exemplu de altă idee a Eclesiastului, CONTRADICTORIE CU RESTUL SCRIPTURII!
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Acolo este prezentat doar un punct de vedere uman!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI!

1). Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Organizaţia iehovistă, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

1). Luca16, 22: Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam.

2). "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

3). Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

4). "Fiecăruia (dintre SUFLETELE DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi al fraţilor lor..." Apocalipsa 6, 9-11
Deşi purtătorii acelor suflete fuseseră ucişi, sufletele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El.

5). "Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24). Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu...

6). "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

7). "Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

8). "Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34

9). "Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata" (Evrei 9, 27).

10). "Când a rupt El pecetea a cincea, am văzut sub altar sufletele celor ce fuseseră înjunghiaţi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu şi din pricina lucrării de mărturie pe care o avuseseră. Ei strigau cu glas tare şi ziceau: ‚Până când Doamne, Tu care eşti suveran, sfânt şi adevărat, zăboveşti să judeci şi să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?’ Fiecăruia din ei i s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi a fraţilor lor care vor fi omorâţi ca şi ei" (Apocalipsa 6, 9-11), etc...

11)."Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

12). În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10). Dacă cei numiti "iehovisti" ar avea dreptate, ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? etc...

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Eclesiastul9:2 e in armonie cu restul Bibliei.Romani 6:23 arata că plata pacatului e moartea, iar pe pamant nu e nici un om perfect Romani5:12.Biblia niciodata nu se contrazice, ci toate versetele se completeaza.

| mODIN a răspuns:

Eu nu cred in fantome

| RAY a răspuns:

Eu le vad mere sunt mereu in jurul meu vb cu ele ma joc cateodata ne si iubim, am o relatie complexa cu ele daca nu ma crezi viziteazama sa vezi, ele exista

| Kalla a răspuns (pentru RAY):

Tu mai viziteaza o carte de gramatica.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu.

| zurick a răspuns:

Dacă aș fi văzut una ori aș fi crezut în ea ori aș fi crezut că-s nebună.(cel mai probabil a doua variantă)
Nu, scumpo
n-am văzut una și nici nu cred în ele.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu am vazut dar unde e religia, exista rubrica : conversatii pentru asemenea intrebari irelevante

| sublime89 a răspuns:

Eu nu cred, si nici nu mi s-a intamplat niciodata absolut nimic ciudat. Cred ca fantomele sunt doar in imaginatia oamenilor. Atunci cand te temi mintea iti joaca feste de multe ori, si auzi sau vezi ceea ce nu exista de fapt. Nu am vazut niciodata nicio dovada clara ca ar exista fantome, ci doar povesti cu asa zisi martori oculari. Dar pe oameni nu te poti baza. De-a lungul timpului oamenii au pretins ca au vazut ozn-uri, varcolaci, vampiri, vrajitoare, ingeri, demoni etc. Ar trebui sa-i credem pe toti pe cuvant? Sa presupunem ca exista fantome doar de dragul discutiei. Unde le-am vedea? Cel mai des auzim de fantome in case parasite (de obicei mari) in care a murit cineva si apoi fantoma lui bantuie acea casa. Bun, asta ar insemna ca fantomele exista acolo unde au murit foarte multi oameni. Pai hai sa luam pe rand toate campurile de lupta din istorie unde au murit mii de oameni. Hai sa luam lagarele de concentrare unde au fost executati sau au murit in chinuri groaznice milioane de oameni. Si exemple se pot da pana maine. Practic peste tot au murit oameni candva, sau aproape peste tot. Ar trebui sa fie fantome la tot pasul. Tu vezi ceva? Eu nu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru sublime89):

Ma mir ca ai dat un raspuns asa complex la o intrebare irelevanta

| sublime89 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Mira-te, esti liber s-o faci.

| Lizzu a răspuns:

Nu am un raspuns fix. Nu pot sa spun ca cred,nu pot sa spun nici ca nu cred.

Am mai avut senzatii si dati in care am avut pareri dar le pun pe seama faptului ca pe atunci credeam intens in dzeu si,implicit, toata treaba cu fantome, spirite, demoni era la ordinea zilei in capul meu, ma urmarea.
In special ma gandeam ca sunt spirite rele si ca vor sa-mi faca rau.

Acum nu.Nu am mai avut nici macar senzatii ca cineva ma priveste sau ca e langa mine. Nu am mai "simtit" ca ceva trece pe langa mine.
Nu am mai visat urat si nu mi-a mai fost frica de intuneric. Toate problemele cu si despre spirite au disparut.
Nu le mai bag in seama.

Dar asta nu inseamna ca nu exista...

| Exilee a răspuns:

Nu cred, insa sunt de acord cu faptul ca psihicul poate juca feste unor persoane (de regula ce prezinta anumite probleme de natura neurologica).

| Kalla a răspuns:

Sunt crestina, cred in suflet deci prin urmare cred in fantome.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Doar în imaginaţia noastră. În realitate, nu!

Cele bune

| gingergirl1 a răspuns:

Nu,nu cred, nu exista! Dar vreau sa iti spun ca inainte, cam prin a4a a5a,chiar si a6a am fost eu foarte pasionata de prostiile astea laughing ma uitam la filme,citeam forumuri,povesti si tin minte laughing eu cu prietena mea cea mai buna(eram micuta happy,la buni'ca'mea e o "casa bantuita"chiar pe aceeasi strada si tin minte eram asa de pasionate,am si intrat in acea casa,a fost misto laughing Ma rog,pe urma mi-am dat seama ca ma sperii DEGEABA! Si serios acum,daca crezi ti se intampla chestii ciudate,daca nu,nuwinking iti spun din experienta laughing
Stiu odata,deci pe bune, jur pe rosu ca. adevarat! Eram intr-o zi tot cu My Bff si noi mici fiind ne jucam nu mai stiu ce si tin minte ca am facut o poza la o casa din apropiere, care nu statea nimeni in ea, era de abia facuta, era daca la vanzare! asa facusem o poza. ajunsa acasa m-am uitat.la poza si in geam pot sa jur ca erau doi ochi rosii! Le-am aratat si la altii si mi-au dat dreptate happy
Acum nu imi mai bat capu'cu astea si nu mai am nici o problema, inainte imi era frica sa ma duc si la baie noaptea, ca sti na'uitandu-ma la filme de groaza imi apareau tot felul in cap...sti ca erau "fenomene stanii",pe disovery, mereu ma uitam, si cand ma duceam la o prietena ne. uitam mereu laughing Imi era frica sa ma mai duc si acasa laughing
Ma rog, iti dau un sfat! Daca iti e frica de ceva spune psalmul 23, pe mine ma ajuta
Scuze daca te-am plictisit laughing

| Mikhtarian a răspuns:

Nu cred, dar se poate ca sufletul sa mai ramane printre noi din anumite cauze.

| SteinZer0 a răspuns:

Am sa iti raspund cu un citat "We stop looking for monsters under the bed when we realize they're inside of us."