| sdfsfsdfsdfsdf a întrebat:

Dati-mi niste reguli de tarie mentala cand esti innabusit de prosti si prostie, va rog frumos.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prost - lipsit de cunoștiințe. de informași reacționând, interacționând inadecvat din acest motiv.
A fi înăbușit în relații sociale - a fi copleșit, îngrădit, blocat de anturaj.
Reguli de tărie mentală- concepție că poți rezolva cu forța, cu tăria cu perseverența, o situație.
Așa cum pui problema rezultă că suferi de o relație, un complex de relații sociale inadecvate și nesatisfăcătoare din punctul dtale de vedere, asta dacă nu pui întrebarea pentru altcineva.
Dar pentru că ai formulat-o în termeni duri și radicali, proști, înăbușire, tărie, ai pus emoții personale în formularea întrebării, se vede că ai o implicare personală, deci este vorba despre tine și cei din jur, familie, colegi, cunoscuți.
Fiindcă te simți înăbușit, sunt familia și- sau colegii.
Fiindcă ai pus problema minții, tărie mentală, cheia problemei este acolo, îm mintea ta.
Astfel, o relație socială, că este în familie sau într-u colectiv social se construiește în timp, nu instantaneu.
Astfel dta în raport cu ei te simți înăbușit.
Asta presupune o relație apropiată, intensă.
Aceasta este bine dintr-un punct de vedere, este preferabil decât să nu ai nici o relație.
Să vedem care ar fi problemele dtale de relaționare.
Dta te simți înăbușit de
- proști
- prostie.
Să analizăm partea cu prostia.
Prostia poate caracteeiza întradevăr și un colectiv întreg, făcând parte din definiția, din modul lor de a vedea lumea, de a relaționa. Ca să lupți cu o prostie colectivă este mai greu, să resetezi valori și atitudini colective. La aceasta trebuie să te adaptezi.
Să vedem în general cum ai putea să realizezi asta.
Dta suferi în primul rând de o modalitate de reacție. Nu atât prostia lor îți face rău, ci intensitatea cu care suferi înăbușirea.
Asta se face prin controlul gândurilor. Un gând este egal cu date plus interpretate, iar interpretarea înseamnă traducere în limbajul propriu interior plus evaluare în sistemul propriu de valori care declanșează o emoție.
Astfel gând = cuvinte + emoție.
Rezultatul evaluării dtale se vede mai sus.
Ei sunt proști, deci i-ai evaluat negativ.
În raport cu ce? Cu un standard al dtale.
Standardul dtale poate să fie sau prea ridicat sau poate fi greșit.
Dar nu poți să faci o evaluare obiectivă, reală, cu referire externă, exact la ei, dacă ești tensionat deja, dacă evaluarea dtale este deja făcută sub imperiul emoției negative.
Ca să poți să schimbi relația trebuie să începi cu tine.
Să treci de la judecată și condamnare la înțelegere.
Poate că și ei te judecă greșit. Poate că și dta le cauzezi emoții puternice, și din această cauză ei au tendința să te înăbușe.
Cum interacțioenează oamenii? Prin limbaj verbal cam 20%, prin restul ( limbajul corpului + biocâmp) 80%.
Astfel să zicem că dta sosești la locul de muncă, sau la școală.
Dacă lor li s-a pus pata pe tine să te înăbușe, înainte ca să vă salutați, ei deja sunt setați de inconștient, hai să îl înăbușim.
Ei simt prin felul cum te miști de cum te văd că tu îi disprețuiești, că îi faci proști, deci oameni de nimic.
Rezultatul pe ziua respectivă care urmează, conflict, înăbușire.
Dar cum ar fi să fie ca dta să sosești la întâlnire calm, relaxat și neutru, atât cât se poate, bineînțeles.
Imediat, dar imediat ei nu ar mai avea obiectul muncii căci ei își bazează ceea ce fac pe starea de tensiune. Tensiune la ei, tensiune la tine = fulgerm trăznet, explozie.
Dar dacă dta sosești calm la întâlnire?
Faci imediat o pământare, tensiunea lor se descarcă prin tine în pământ.
Cum să devii calm în raport cu ei și cu orice situație?
Ce se întâmplă când ești nervos?
Mușchii se încordează. Toți, mai mult sau mai puțin.
Cum poți să fii mai relaxat?
Să comanzi relaxare.
Cum poți să comanzi relaxarea cea mai mare, cea mai puternică corpului tău?
Prin controlul respirației.
Să faci exerciții de respirație liniștită.
Cam 15 minute pe zi. Poate 5 minute acum, 5 minute deseară, fără forțare.
Să te concentrezi asupra respirației să o observi.
În acelaș timp să relaxezi mușchii feței.
Să te uiți în oglindă. Mușchii relaxați ai feței schițează un mic zâmbet. Și asta se poate antrena.
Iar cânn sosești la întâlnire, calm cu un mic zâmbet.
Să antrenezi asta cam o lună.
Apoi când sosești la întâlnire cu ignoranții ( să nu îi mai numești proști în mintea ta, doar ignoranți) să respiri calm înainte să îi saluți și să adopți un mic zâmbet.
O să se schimbe ei imediat? Nu o să ai dta această fericire.
Dar o să îi dezarmezi treptat. Poate și imediat.
Și relația se schimbă.
Se vor uita cu alți ochi la tine. Tu, la fel, îi vei vedea diferit.
Și înăbușirea va scădea treptat.
Nu cu tărie, ci cu calm.
Mai citește și asta.
https://kupdf.net/......c34668_pdf
În final vei reuși să utilizezi energia cu care lupți acum cu ei în scopuri constructive majore, importante pentru dta.

| sdfsfsdfsdfsdf explică (pentru sadrian46):

La inceput am crezut ca este problema la mine, am incercat sa ma schimb( pentru ca da, am crezut ca problema e la mine, si pentru ca am fost impins si de catre parinti) incontinu dandu-mi toata energia din corp ca sa fiu ca ei( nu ti dai seama prin cate rejecti a trecut mintea mea si cate nopti depresive mai ales diminetile. in zadar si fara rezultat, ce rezultate ca devenea din ce in ce mai rau. dar eu incercam din nou si din nou. sufletul meu nu mai era plin nu era satisfacut), sa fiu acceptat in anarhie, dupa 2 ani nici nu poti sa tii inchipui cat imi lua ca sa mi recapat energia- nu puteam sa fac contact vizual cu oamenii la cat de epuizat eram. in mare parte astia 2 ani m-au intarit, toata depresia, incapibilitatea. mi-a fost ca o lectie de viata. fii tu... bagati *** in societate mai ales prin cate m-a facut sa trec...(mi am zis. dar in final, la sfarsitul zilei, punerea in practica a acestor actiuni aveau cam acelasi cost cu prima alegere) o societate construita numai pentru extrovertiti-ignoranti- care pentru a face rost de niste trairi mai intense s ar arunca in cap- depasesc puterile mele de intelegere. dupa cum ai dedus(deductii foarte acurate) tu cum sa nu, cum? o gramada de enegie negativa
ex: eram o data pe strada incercand sa fiu cat de cat eu si neutru dar cu o privire uite, grea cu un copil de 12 ani (eu am 17) in fata mea care si a intors privirea a ramas blocat pe fata mea, a mai mers 2 pasi s-a uiatat iar a mai mers 3 pasi s-a uitat iar ajung sa trec de el si cand trec zici ca era speriat de bombe, 1 la mana am 50 de kg nu sunt mamut 2 la mana sunt normal nu sufer de vre un fel de handicap, imbracat normal si corespunzator vremii din acea perioada, tuns, adidasi noi in picioare, o fata nici prea frumoasa nici prea urata, un mers normal mostenit de la taica miu. nu era nici un motv pentru care un om normal la cap sa se intoarca de 1000 de ori la tine fara motiv. acest lucru nu ca m-a enervat la maxim a provocat o reactie in lant de intrebari precum: de ce? care e motivul? sunt eu de vina? o fii el mai "ignorant" decat prevede legea?(eceste lucruri valideaza afirmatiile/deductiile tale precise) cu ajutorul tau extraordinar iesit din comun chiar laughing, acum mi am dat seama "de ce?", si de acum voi sti ce sa fac pentru a evita momente cu ignoranti.

ca un rezumat la ce te ai referiat ar fi: invata sa devii mai bun la a construi un raport, a te prezenta, a mentine o conversatie, a cere cuiva o intalnire, a te simti confortabil in societate, in loc sa te simti nervos. pentru ca iti vor intensifica considerabil viata.

ce am realizat eu in acest proces este ca atunci cand nu socializezi, nu doar te refuzi pe tine – de asemenea refuzi altor persoane sansa de a te cunoaste adc singuratate/ papa prieteni

oricum maine dimineata o sa ma trezesc o sa uit tot ce a fost spus mai sus deci o iau de la capat.
de ce o sa uit? pentru ca nu sunt un robot nu pot sa fiu reporgramat peste noapte.

din ce cred eu, ce ar trebui facut ar fi: sa fiu eu, si sa nu fiu superficial. acum cumva ce am zis acum se bate cap in cap cu ce ai zis tu mai sus si daca le aplic pe amandoua o data( pentru ca asa trebuie. ++ partea ca ma trezesc dimineata si nu pot sa ma reprogramez ca un calculator) nu cred ca e ce trebuie daca sa zicem ca are sens ce am zis si intelegi, ai putea sa ma descurci iar/ sau sa mi dai dreptate in caz ca am?( daca poti intr-un mod mai simplu si mai usor de urmat dat fiind faptul ca nu e asa usor de pus in practica. de ce nu e usor de pus in practica? cand te intalnesti cu o persoana totul se intampla foarte rapid, fiind incapabil chiar si lui einstein sa foloseasca informatiile de mai sus)

in caz ca nu ai inteles mersi de ajutor.

| sdfsfsdfsdfsdf explică (pentru sdfsfsdfsdfsdf):

Iarta ma acum sunt eu prost prin formularea acestui raspuns lipsit de scop. o sa incerca sa citest macar o data pe zi ca sa mi reamintesc la ce te ai referit. mersi inca o data.

| sdfsfsdfsdfsdf explică (pentru sdfsfsdfsdfsdf):

"Poate că și dta le cauzezi emoții puternice, și din această cauză ei au tendința să te înăbușe. "
ei ma inabusesc doar prin faptul ca i aud(fie ca comunica cu altii sau in unele cazuri singuri adusi in aceasta situatie de pragul plictiselii), in nici un caz ca ei mi l proavoca.

| sadrian46 a răspuns (pentru sdfsfsdfsdfsdf):

Informație=date + intepretare.
Interpetarea făcută de creierul uman este orientată spre nevoile vieții.
Una din nevoi este socializarea, să faci parte dintr-un colectiv de oameni ( familial, etc) ca să îți rezolvi mai ușor impreună cu ei problemele vieții.
Ca să reușești, creierul trebuie să funcționeze în parametri normali.
Dacă nu, interpretările pe care le dă evenimentelor nu sunt cele adecvate situației.
De exemplu dta ai intepretat catastrofic zic eu, o privire a unui copil pe stradă.
Așa că eu în primul rând aș zice că ai avea nevoie de o resetare a creierului printr-o alimentație corespunzătoare.
Este pe Internet un domn medic care are mai multe videoclipuri.
Dacă le asculți, o să vezi cum ceea ce mâncăm ne influențează modul de funcționare a creierului, inclusiv interpretările.
Apoi în cadrul microcolectivului uman în care trăiești, să faci efortul să aplici cât se poat acele indicații și idei de ameliorare.
https://www.youtube.com/watch?v=rTlaj30LT1o&t=2s

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sarcasmul functioneaza mereu...

| IAR a răspuns:

Ignorai ca altceva nu prea ai ce sa faci.