| AndradaRoxana9 a întrebat:

Hei, TPU! Care sunt anime-urile voastre preferate si de ce? Si mai ales, care anime merita cu adevarat vazut? Dau funda celui mai explicit raspuns!

Răspuns Câştigător
| birdie14 a răspuns:

Încep cu preferatele mele, care deşi poate nu sunt nişte anime extraordinare şi foarte cunoascute, au o poveste interesantă şi emoţionantă.
Natsume Yujinchou:este greu de explicat de ce îmi place.Are o poveste frumoasă, liniştită şi foarte emoţionantă.
Sword Art Online:în sfârşit lumea a început să-şi de-a seama ce bun este acest anime.Are o poveste nu tocmai originală, dar să trăieşti într-un joc mi se pare chiar foarte interesant şi palpitant.
Fullmetal Alchemist, însă nu Brotherhood.Este primul anime pe care l-am văzut de la început până la sfârşit,când de abia învăţam ce e aia anime.
Neon Genesis Evangelion:l-am început recent şi nu este un anime uşor de "digerat",dar din puntul meu de vedere merită văzut,mai ales dacă eşti fan al anime-urilor psihologice.
Alte recomandări:Gintama(unul dintre cele mai amuzante anime pe care le ştiu),Ao no Exorcist,Chrno Crusade,Death Note,Higashi no Eden,Honey and Clover,Kokoro Connect,Ano natsu de matteru,Anohana,Bokura ga Ita, K-on, Amnesia, Toradora, Zetsuen no Tempest.Şi nişte filme anime:Byousoku 5 Centimeter,Hotarubi no Mori E(alt film care cu siguranţă te va face să plângi), The girl who leapt through time, Whisper of the Heart, Howl's moving castle, From Up on Poppy Hill.

| hecamefrommetalland a răspuns (pentru birdie14):

Frate,nu mă așteptam să mai găsesc în România un fan Neon Genesis Evangelion,îmi place atât de mult(e unul din preferatele mele) încât am creat propriul fan-club online despre el,pe care nu intră nimeni! Da, toate animeurile mele preferate sunt psihologice (thrilere psihologice, drame psihologice, horror-uri psihologice etc.). Evangelion e genial, mai ales sfârșitul apocaliptic și moartea (aproape moartea) Asukai.

| birdie14 a răspuns (pentru hecamefrommetalland):

Mă bucur de asemenea că mai sunt şi alţi fani NGE pe aici.Nu sunt chiar o fană a genului ăsta de anime, dar nu e târziu.Deci poţi să-mi recomanzi ceva?

| hecamefrommetalland a răspuns (pentru birdie14):

Momentan nu recomand nimic, sunt prea întunecat, poate după ce ies din starea asta malefică.

| birdie14 a răspuns (pentru hecamefrommetalland):

Hmm...Înţeleg.Te aştept.

| hecamefrommetalland a răspuns (pentru birdie14):

Monster e un anime psihologic bun, povestea e palpitantă și se potrivește cu numele.

| birdie14 a răspuns (pentru hecamefrommetalland):

Mulţumesc pentru recomandare.

| hecamefrommetalland a răspuns (pentru birdie14):

Cu plăcere, însă e mai greu de digerat chiar decât NGE, ai grijă.

| birdie14 a răspuns (pentru hecamefrommetalland):

Începi să mă sperii, dar tot îl voi urmări.

| hecamefrommetalland a răspuns (pentru birdie14):

Ăsta e scopul, la cultură civică ni s-a dat să facem un eseu despre ceva la care ne uităm, am fost sigurul care l-a făcut ca lumea, un eseu de 4 pagini despre NGE, cu desene și poza mea de profil (în poza mea de profil este Eva-01),colegii nu au înțeles nimic, însă profesorul de istorie a fost interesat să se uite chiar, așa că mi-a dat 10.

20 răspunsuri:
| HonneOnna a răspuns:

Anime-urile mele preferate sunt Nana, Shiki, Pullmetal Alchemist, Death Note, Paradise Kiss si Umineko no naku koro ni.De ce? Pentru ca din fiecare am invatat cate ceva si fiecare m-a tinut cu sufletul la gura atat de tare incat am terminat unul din ele in maxim o saptamana(depinde de numarul de episoade+pentru Umineko no naku koro ni trebuie sa te uiti la Higurashi no naku koro ni)

| palpAbil1real a răspuns:

Incearca "bleach". E super tare anime-ul. E un anime supranatural, actiune si comedie in acelasi timp.
Scurta Descriere: Kurosaki Ichigo nu este ca ceilalti copii de varsta lui. De ce? Pentru ca el poate vedea fantome. Inca de cand era mic si-a decoperit aceasta capacitate de a vedea spiritele din lumea de dincolo. Viata lui Ichigo se schimba complet in ziua in care el o intalneste pe Kuchiki Rukia, un Shinigami (Zeul al Mortii) ce are ca resposabilitate trimiterea spiritelor celor morti (Pluses) pe lumea cealalta numita Soul Society (Societatea Sufletelor) si sa invinga spiritele rele (Hollow) purificandu-i pentru a putea fi trimisi impreuna cu celelalte spirite.
http://www.animekage.com/anime/bleach/

Mi se mai pare frumos "Final Fantasy" insa nu am reusit sa il vad inca fiindca nu il gasesc! Dar am vazut trailere si secvente. Este un anime actiune - dragoste. Predomina mai mult dragostea. E super tare. Daca reusesc sa il gasesc (are doar 14 parti) ti-l dau si tie. Trimete-mi mesaj luni si am sa iti spun daca l-am gasit;)

| birdie14 a răspuns (pentru palpAbil1real):

Mai documenteză-te.Nu găseşti Final Fantasy pentru că de fapt nu este un anime, ci un joc video:http://en.wikipedia.org/wiki/Final_Fantasy
Totuşi este un film, dar nu este anime, si CGI:Final Fantasy Advert Children:http://www.animecrazy.net/final-fantasy-vii-advent-children-watch/
Există şi un anime Final Fantasy Unlimited, dar care nu are legătură cu jocul în sine şi povestea originală:http://www.dbz-zone.org/final_fantasy_unlimited.php
Şi apropo, nu predomină dragostea.Este un joc, deci predomină acţiunea, aventura.

| palpAbil1real a răspuns (pentru birdie14):

Mai documenteaza-te tu fiindca exista si filmul. Uita-te la trailere pe net. Il dadea intr-un timp pe a2 parca.

| birdie14 a răspuns (pentru palpAbil1real):

Oh serios? De ce nu-mi arăţi aşa-zisele trailere atunci? Sunt nerăbdătoare să-ţi dovedesc că greşeşti.

| palpAbil1real a răspuns (pentru birdie14):

Eu cred ca asta nu este de la joc https://www.google.ro/......https?/

| palpAbil1real a răspuns (pentru birdie14):

Vrei sa vezi si unu pe care l-am gasit online? http://www.filmeon24.com/....../7-1-0-834

| birdie14 a răspuns (pentru palpAbil1real):

Tocmai ţi-am spus de acel film.Şi nu este un anime, ci CGI(Computer-generated imagery)

| birdie14 a răspuns (pentru palpAbil1real):

Dacă ai fi fost mai atent, ai fi văzut că scrie Game Trailer mai jos:http://www.gametrailers.com/games/0lcfg1/final-fantasy-xiii
Prin urmare, acelea sunt trailer-urile de la jocuri. Încă o dată îţi spun:documentează-te înainte să vorbeşti, dar mai ales, nu vorbi despre lucruri pe care nu le cunoşti.

| Sindiiii a răspuns:

Sword art online, pentru ca apare in topuri anime.

| Breack a răspuns:

Si eu, ca si ceilalti, recomand Sword Art Online, Another [daca esti fan mister], Bleach [daca esti fan actiune, comedie, "lupte"], Toriko [daca iti plac story-urile originale. trebuie sa vezi macar 10 ep.].