| WeirdFrance a întrebat:

Am o intrebare. Cine poate sa imi dea niste anime-uri cu castele, printese/printi, cavaleri, magie, fantezie, aventura.
Anime pe care le-am vazut:
-FairyTail(cred ca se pune pentru ca are castele si e pe vremea antica XD)
-The Familiar Of Zero/Zero no Tsukaima
-Snow White Whit Red Hair
-The Sacred Blacksmith

6 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Voiam sa spun Akagami no Shirayuki hime, dar ai spus Snow White With Red Hair, deci l-ai vazut pe ala, ca e acelasi, pai as mai putea sa spun urmatoarele, care s-ar incadra acolo :

-Akame ga Kill
-Akatsuki no Yona
-Claymore (cred)
-Dungeon ni Deai wo Motomeru no wa Machigatteiru Darou ca
-Hai to Gensou no Grimgar (trebuie neaparat vazut)
-Katanagatari
-Konosubarashii (ambele sezoane)
-Koutetsujou no Kabaneri
-Log Horizon (ambele sezoane)
-Majokko Shimai no Yoyo to Nene (e film anime)
-Neppuu Kairiku Bushi Road (e film anime)
-Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu (asta trebuie neaparat vazut)
-Sen to Chihiro no Kamikakushi (e film anime)
-Shingeki no Kyojin (urmeaza sa apara si sezonul 2 curand, iar primul sezon e absolut genial)
-Shinsekai yori (trebuie neaparat vazut, e absolut genial)
-Soredemo Sekai wa Utsukushii
-Tales of Vesperia: The First Strike (e film anime)

Voiam sa zic si Fairy Tail, si Zero no Tsukaima, cele 4 sezoane, dar vad ca le ai acolo. Pai astea cam sunt anime-urile si filmele anime cu castele, printese, printi, magie, aventura si alte chestii medievale pe care le-am vazut, sper ca sunt suficiente si sper ca te-am ajutat.

P.S. Si mie imi aplac anime-urile de genul.

| WeirdFrance explică (pentru Mayhem666):

Multumesc foarte mult!

| Mayhem666 a răspuns (pentru WeirdFrance):

N-ai pentru ce. A fost placerea mea.

| HandaSei a răspuns:

Uite aici câteva pe care ar merita să le vezi și care destul de probabil îți vor stârni interesul! happy

- Shuumatsu no Izetta | Prințesă simpatică bifat, vrăjitoare simpatică bifat! happy / Se încadrează destul de mult la ce ai cerut tu, deși este vorba despre un anime care vrea să prezinte o alternativă pentru trecutul lumii noastre și pentru Germania nazistă, evident totul fiind prezentat într-o manieră destul de diferită! / Este un anime destul de criticat de mulți, dar eu unul zic că este un anime destul de bun și care merită puțină atenție! happy

- Madan no Ou to Vanadis | Nu este un anime extrem de genial sau ceva de genul, dar clar se încadrează în absolut toate genurile menționate mai sus și zic eu că merită văzut! ^.^

- Arslan Senki | În mare parte este vorba despre un prinț care vrea să-și recupereze regatul, deci avem cavaleri, avem aventură, poate doar cu fantezia și magia stăm mai prost, dar chiar și așa este un anime care trebuie văzut!

- Gate | Prinți și prințese sunt, cavaleri sunt, magie este, fantezie clar, aventură nici nu mai zic! rolling on the floor Deci da, cu excepția faptului că toate astea se petrec într-o lume fantastică spre care s-a deschis întâmplător un portal în Japonia modernă de astăzi și Armata este trimisă să investigheze în toată harababura asta, sincer nu prea combinându-se ele prea bine ca și perspectivă(în opinia mea), dar da, se încadrează totuși absolut tuturor genurilor menționate de tine, iar anime-ul este foarte interesant! ^.^

- Nanatsu no Taizai | Un anime genial și care reușește să cuprindă perfect absolut toate genurile de mai sus! Deci clar trebuie să-l vezi cât de repede și pe acesta!

- Magi | Nu prea știu ce să mai zic și despre acesta, sunt destul de slab când vine vorba de descrieri... rolling on the floor / Dar se încadrează în aproape toate genurile și este un anime chiar foarte bun, deci da, merită încercat și acesta!

- Pandora Hearts (opțional)

- Hitsugi no Chaika (opțional)

- Utawarerumono: Itsuwari no Kamen (opțional)

Iar acum am să repet și eu pe cele din lista menționată mai sus de "AnimeLover95", asta pentru că să știi ce ar trebui neapărat să vezi, dar și pentru că în opinia mea nu toate spuse pe acolo se încadrează genurilor menționate de tine, iar cele care nu le-a menționat înseamna că nu le-am văzut. happy

- Akame ga Kill | Mai mult fantezie și aventură într-un stil extrem de sângeros și brutal față de ce ai cerut tu, și în același extrem de multă dramă, iar pe lângă toate astea mai are și un final nu chiar pe gustul tuturor...

- Akatsuki no Yona | Clar trebuie văzut neapărat! Încă o prințesă cu părul roșcat la fel ca și în Snow White Whit Red Hair, dar de data aceasta una chiar și mai înfocată! ^.^

- Dungeon ni Deai wo Motomeru no wa Machigatteiru Darou ca | Pe deasupra faptului că este un anime puțin mediocru în opinia mea, nici nu estre chiar în totalitatea ceea ce ai cerut tu... happy

- Hai to Gensou no Grimgar | Extrem, extrem de slab! Într-adevăr este vorba despre o lume fantastică și are o dezvoltare interesantă a personajelor, dar estre extrem de prost deoarece pur și simplu aruncă o gloată de puști într-o lume nouă, neexplicând absolut nimic despre ei și trecutul lor sau lumea din care au venit pe motiv că și-au pierdut memoria, dar pe lângă asta nu explică chestiile importante nici măcar din lumea în care au fost aruncați... / Altă chestie dubioasă ar fi personajele care se adaptează mult prea exagerat de repede stilului de viață, iar plângerile mele raportate la acest anime ar putea continua la infinit... rolling on the floor

- Konosubarashii | Într-adevăr fantezie și magie, dar acesta este un anime comedie și întradevăr este un anime foarte bun care merită văzut, dar clar nu se încadrează în ce ai cerut tu... happy

- Koutetsujou no Kabaneri | Chiar mai prost decât Grimgar, clar nu vrei să încep a spune despre el, nu de alta, dar e posibil să nu mai termin... rolling on the floor / Am să spun doar nu!

- Log Horizon | Un anime bun spre foarte bun chiar, deși al doilea sezon lasă puțin de dorit, dar din păcate nici acesta nu se încadrează prea mult genurilor cerute de tine, axându-se extrem de mult pe altă temă principală și anime o lume virtuală (un joc), ceva în genul "Sword ar Online" în cazul în care l-ai văzut. happy

- Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu | Un anime destul de interesant și în același timp unul care te va lăsa puțin bulversat după fiecare episod... rolling on the floor / Deși tema principală nu este chiar cea mai potrivită pentru ce ai cerut, se încadrează totuși pe ici pe colo destul de mult în genurilor prezentate de tine, deci da, merge încercat!

- Shingeki no Kyojin | Un anime destul de bunicel, unul extrem de cunoscut de altfel, deși eu personal aș spune că sunt un mic critic atunci când vine vorba de el... / Totuși fiind un anime care merită văzut! ^.^ Dar din nou nu prea are nici cea mai mică legătură cu ceea ce ai cerut tu... rolling on the floor

- Shinsekai yori | Genial ar fi puțin spus despre anime-ul acesta, dar din start îți spun că nu are nici cea mai mică legătură cu genurile cerute de tine... / Anime-ul fiind un horror și psihologic! ^.^

- Soredemo Sekai wa Utsukushii | Un anime pe care merită într-adevăr sa-l vezi! Se încadrează perfect în genurile pe care le vrei!

Acestea fiind spuse, vizionare plăcută! ^.^

| kanechy a răspuns:

Buna, si eu sunt fan aceluias gen de anime! Am o lista dar momentan sunt putin ocupat! Cand ajung acasa am sa ti le trimit! Poate ne impartasim cateva anime de genul!