| Croampa a întrebat:

am o intrebare:
Faceti-mi o descriere la anime-ul Ergo Proxy! happy
As vrea sa stiu daca e " horror", pentru ca youtube-ul il asociaza cu deadman wonderland! happy
Si vreau sa stiu care-i za cu mostru ala inalt cu ceva masca... arata horror! big grin
Si va rog sa nu-mi dati descrieri de pe net sau anime kage, pentru ca din acele descrieri nu parea prea interesant! :/
Funda la cel mai bun raspuns! big grin

2 răspunsuri:
| Niklauss a răspuns:

In acest anime, Ergo Proxy ( エルゴプラクシー ) istoria incepe intr-un oras numit Romdo unde locuiesc oameni si rboti numiti "Autoraves". Totul se petrece dupa un razboi apocaliptic nuclear.
In acel oras incep sa aiba loc crime comise de Autoraves ifestati cu un virus numit "Cogito", care dadea androizilor si capacitatea de a avea emotii si sentimente.
Vincent, cel care se ocupa de eliminarea robotilor infestati ajunge sa fie implicat intr-o relatie cu Pino, cea care este acuzata ca a provocat infestarea in oras. Real Mayar, inspctor in serviciul secret din oras, afla de Vincent, acesta impreuna cu Pino sunt expulzati. Mayar este atacata de o creatur care nu este nici android nici om si ajunge sa afle despre un fenomen misterios numit "Awakening" (trezire).
Mayar incepe sa aiba indoieli despre legea si autoritatile din oras si decide sa investigheze alaturi de Vincent si Pino, ceea ce va duce la inceperea unei calatorii plina de pericole, secrete si mister. Dincolo de oras va gasi o lume distrusa, dar cu viata, si niste oameni numiti Proxi care ar putea fi salvarea lumii. Sper ca te-am ajutat Funda?

| Croampa explică (pentru Niklauss):

Si monstrul ala inalt cu masca care atarna pana pe spate, cine e, cum se numeste?
Si cam + cat e animele, pentru ca daca e horror ca si hellsing nu merita sa ma uit... big grin