| phantom2k a întrebat:

ce mai ziceti? am nevoie de voi inca o data happy, treaba sta c-am asa mi-e imi place foarte mult desenele si nu alea de la TV ma refer la artistii manga, eu nu sunt foarte talentat la desen dar as vrea sa incep ca amator pas cu pas si sa ajung cat de cat sa ma pricep sa desenez personaje sf (anime-manga in special) cu ce trebuie sa incep, ce instrumente imi trebuie, ce fel de foi.....tot tot. A da si o chestie care m-a descurajat un timp au fost anumitii oameni mi-au spus sa renunt pentru ca nu am acel HAR sau DAR de a desena dar eu iubesc desenul si nu pot renunta. Ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| MalleusMaleficarum a răspuns:

Întâi învaţă să scrii; nu devii mangaka (aşa se numesc cei care desenează manga) dacă eşti analfabet.
După ce le ai cu scrisul, învaţă să desenezi, citind/urmărind tutoriale, cărţi, dacă ai posibilitatea să urmezi un curs de desen, sau să intri/te transferi la un liceu de artă, la secţiunea "Arte Plastice". Trebuie să ştii o tonă de lucruri "basice" până să porneşti pe calea unui mangaka. Până nu stăpâneşti bine anumite lucruri, nu te poţi avânta să desenezi manga, pentru că îţi vor ieşi nişte mizerii, nu vei învăţa să desenezi per se, vei progresa greu şi vei ajunge să te descurajezi singur.

| Reiko a răspuns:

"cam asa " nu "c-am asa", "mie" nu "mi-e", "imi plac " nu "imi place", " un timp (,) au fost anumiti ( cu un singur i ) oameni (care)..." Scuze, nu m-am putut abtine. ^^ Daca iti place sa desenezi nu trebuie sa pui la suflet ce zic altii, tu doar fa ce-ti place. Sunt in aceeasi situatie ca tine, si eu iubesc desenul si stau cateva ore ca sa fac unul cat de cat bun, dar tot nu-mi iese. Asta pentru ca n-am talent, recunosc, insa daca exersez sper sa reusesc sa devin mai buna, sa avansez. Asta-ti doresc si tie. Succes! happy

| Reiko a răspuns:

Si daca tot esti la inceput, poti folosi ce fel de foi doresti si orice fel de creioane, ca sa exersezi. Eu folosesc foi din blocul de desen A4 de la Pigna si creioane cu carbune sau creioane HB.

| BlueKrystal a răspuns:

Pai eu desenez manga des si ma pricep chiar bine big grin pai iti trebuie niste coli albe de xerox ca sa desenezi, nu pe foi de caiet sau mai stiu eu ce, un creion ascutit guma de sters, rabdare big grin markere negre de diferite dimensiuni, preferabil de 0.4 / 0.5 mm si adevarul este ca iti trebuie si talent ca sa faci ceva calumea. Uita-te pe youtube la tutoriale, how to draw anime face, hand, eye si asa mai departe. Cam asa sta treaba, altfel nu ai cum sa faci big grin